PDF určitě znáte jako standard pro výměnu dokumentů. Stejně tak se hodí i pro výměnu prostorových CAD dat, kde dokáže nabídnout velkou datovou úsporu.

Běžní počítačoví uživatelé o existenci 3D PDF a jeho možnostech často ani nevědí. Dílem za to zřejmě může dřívější rozhodnutí společnosti Adobe tuto platformu opustit a její další rozvoj přenechat jiným subjektům. Primární záměr Adobe v minulém desetiletí přitom směřoval k tomu, aby se ze 3D PDF stal průmyslový standard pro výměnu prostorových informací.

Chcete-li dnes z CAD systému exportovat 3D PDF, potřebujete k tomu Adobe Acrobat Professional s doplňkem 3D PDF, který vyvíjí společnost Tetra4D (stojí za ní firma Tech Soft 3D, která od Adobe převzala vývoj 3D PDF). Tato cesta ke 3D PDF je „oficiální“.

Druhou možností jsou doplňky přímo pro CAD systémy, vyvíjené dalšími společnostmi. Například 3D PDF Converter od 3DA Systems nebo 3D-PDF Export od firmy Sofistik. V případě CAD softwaru značky Autodesk můžete takové aplikace snadno vyhledat v internetovém obchodě Autodesk Exchange Apps.

Komentáře