Jako by těch levných napodobenin AutoCADu nebylo málo, vstoupila před nedávnem do tohoto rajónu se svojí novinkou ještě firma Corel, proslavená zejména svým editorem vektorové grafiky CorelDraw.

V červenci jsme se dočkali uvedení české verze CorelCADu, proto stojí za to podívat se na něj důkladněji. Hned zkraje vyvstává otázka, jaký smysl má další CAD systém vyvinutý s cílem parazitovat na stávajících uživatelích AutoCADu a AutoCADu LT, když takových levných alternativ je dnes již tolik, jsou vývojově vyspělé a několik z nich je dokonce zcela zdarma?

Jeden z těchto bezplatných CAD systémů, DraftSight, licencovaný společností Dassault Systèmes, přitom s mladým CorelCADem pojí totožný původ. Na vývoji obou se podílela německá firma Gräbert (v anglických zdrojích psána též jako Graebert) a oba využívají jejího grafického jádra ARES.

Z tohoto důvodu se ihned vyjeví otázka druhá: proč od Dassaultu zadarmo nestáhnout legální DraftSight, který je také v češtině, ale investovat 699 eur (bez DPH) do CorelCADu? Odpověď je jasnější, když se při její formulaci na celou záležitost podíváme z perspektivy firmy Corel. Ta totiž, jako úspěšný výrobce grafických aplikací s dlouholetou tradicí, obhospodařuje úctyhodných sto milionů aktivních uživatelů v pětasedmdesáti zemích po celém světě.

Ano, spousta z nich nejspíš používá pouze ty nejlevnější produkty z nabídky, kde mimo jiné najdeme populární „domácí“ programy WinZip, WinDVD nebo PaintShop Photo Pro – ale stále je to ohromná skupina zákazníků, z nichž mnozí pracují v oborech blízkých technice a alespoň čas od času musejí pracovat s CAD daty. Dokud jim Corel nenabídl svůj originální CAD, neměli jinou možnost, než využívat software jiných značek, zejména pak zmiňovaný AutoCAD, jehož uživatelská základna je velmi přitažlivá pro spoustu konkurentů Autodesku.

Teď tedy mají na výběr a Corelu se otevírá zcela nový trh, z něhož, i kdyby Autodesku nebo jiným výrobcům uzmul pouhý kousíček, může si s potenciálem svých dosavadních zákazníků přijít na své. I když vstupuje na silně konkurenční půdu, má se svým CorelCADem co nabídnout. Technické detaily popisující dílčí funkce této aplikace, si můžete přečíst v čerstvé tiskové zprávě. Nemá smysl se jimi zde hlouběji zabývat, postačí konstatování, že CorelCAD je dostatečně vybavený 2D/3D CAD, jehož nabídka funkcí a možnosti přizpůsobení uspokojí velkou většinu zákazníků.

Není DWG, jako DWG

Na co uživatelé zákonitě narazí, je kompatibilita s formátem DWG. Jakkoliv je ve všech materiálech doprovázejících CorelCAD proklamováno, že s tímto pracuje „nativně“, je vhodné uvést tuto vlastnost na pravou míru a připomenout, že se opět jedná o neoriginální DWG. Ona nativita je tedy myšlena nejspíš tak, že pro CorelCAD je přirozené pracovat s DWG soubory, což doopravdy umí a podle všeho velmi obstojně. Musíte mít však stále na paměti, že to není originální DWG, které dokáže vzejít jen z AutoCADu nebo jiných oficiálně certifikovaných aplikací (například od Bentley). Vinou toho může docházet k občasným problémům s obsahem zpracovávaných výkresů.

Na druhou stranu, pokud je uživatelem jednotlivec, či firma, která nepotřebuje často vyměňovat DWG soubory s jinými pracovišti a pokud nehrozí riziko, že by případná technická chyba v datech způsobila vysokou škodu, lze veškeré alternativy, honosící se přívlastkem „DWG kompatibility“ vnímat jako zcela bezproblémové.

Pro Windows a Apple Mac

Smysl má CorelCAD také pro uživatele počítačové platformy Apple, se kterou je stejně jako s PC kompatibilní (přičemž Corel prozatím zcela pomíjí Linux, ačkoliv i s ním dokáže ARES bez problémů pracovat). Obzvlášť pro ně je v současnosti stále ještě jedním z mála opravdu profesionálních CADů, které mají k dispozici a navíc za výrazně nižší cenu, než AutoCAD, který zde buduje své pozice teprve krátce.

CorelCAD vpadl do dlouho rozehrané partie, ale jeho šance kupodivu nejsou malé. Vcelku obstojně může oslovit stávající zákazníky firmy Corel a logicky doplnit portfolio již používaných produktů CorelDraw a Corel Designer, používaných pro přípravu technických manuálů – právě zde je jeho silná stránka. Aplikační podhoubí od Gräberu mu poskytuje solidní nástroje pro tvorbu technické dokumentace, komunikace s DWG je taktéž vyřešena obstojně. Budoucnost 2D navrhování je navzdory dřívějším proklamacím CAD lídrů stále velmi perspektivní. Také CorelCAD bude mít tedy dostatek prostoru k tomu, aby projevil komu a co může doopravdy nabídnout.

Komentáře