Interní tým Dassault Systèmes vytvořil s pomocí systému Catia a dalších nástrojů platformy 3D Experience koncept vozu nazvaný jednoduše Bleu. Hlavní designér projektu, Artur Coudert, se nechal inspirovat světem letectví.

Designové rysy, typické například pro křídla či přívody vzduchu letounů, lze spatřit i ve tvaru předních a zadních světlometů, navržených podle vzhledu vrtulového listu, či v charakteristické boční linii vozu. Základní 3D křivky vozidla byly načrtnuty v aplikacích Catia Natural Sketch a 3D Digital Modeler. Povrch vozu byl následně navrhnut ve specializované aplikaci Catia Icem.

1-konstrukter-bleu-Catia-3D-Experience
Koncept automobilu navrhl designérský tým Dassault Systèmes. Vizualizace: Dassault Systèmes

 „Největší výzvou pro mě bylo respektovat různorodost tvarů inspirovaných letectvím a převést je do 3D vyrobitelného povrchu. Současně jsme museli dodržet designérský záměr, zhmotnit ho a dosáhnout nejvyšších standardů kvality. Splnit tyto cíle mi umožnil právě nástroj Catia Icem,“ řekl Fabio Ballari, expert na Class-A plochy.

2-konstrukter-bleu-Catia-3D-Experience
Letecké rysy lze sledovat v charakteristické boční linii vozu. Vizualizace: Dassault Systèmes

Catia tak v sobě spojuje veškeré nástroje potřebné v jednotlivých fázích tvorby modelu, a tím je zaručena i efektivita celého procesu. To dává zákazníkům možnost získat klíčovou konkurenční výhodu, zkrátit čas potřebný k uvedení výrobku na trh a také zachovat designérský záměr od nápadu až po konečný produkt.

3-konstrukter-bleu-Catia-3D-Experience
Základní 3D křivky vozidla byly načrtnuty v aplikacích Catia Natural Sketch a 3D Digital Modeler. Vizualizace: Dassault Systèmes

Díky tomuto projektu měli designéři Dassault Systèmes možnost se na chvíli dostat do pozice zákazníků a aktivně využít veškeré funkce systému Catia. Tuto zkušenost zužitkují při dalším vývoji a zlepšování nástrojů platformy 3D Experience. Model vozu následně vytiskl tým společnosti Stratasys. Koncept vozu Bleu si můžete prohlédnout na stránce Catia Bleu Showcar.

Komentáře