Průzkum společnosti TechNavio, jehož výsledky byly zveřejněny v polovině listopadu, předpovídá dvouciferný růst tržeb z prodejů tzv. low-cost MCAD softwaru.

Investoři do tohoto segmentu mohou v rozmezí let 2011 až 2015 očekávat přilepšení v podobě nárůstu o 11,65 procent (CAGR). Týká se to zejména globálních hráčů, hlavním pohonem tohoto vývoje totiž mají být tzv. rozvíjející se ekonomiky. Aniž by to oficiální zpráva zmiňovala, lze tedy soudit, že půjde zejména o přičinění uvědomělejší části uživatelů, pro něž je levná legální softwarová alternativa zajímavější, než software získaný pokoutně a provozovaný bez patřičné licence.

Na druhou stranu je zde jistě spousta potenciálních zákazníků, kteří si dražší 3D CAD software jednoduše nemohou nebo nechtějí dovolit – typicky například uživatel levnějšího modelu 3D tiskárny, pro nějž je CAD jen nezbytnou formalitou pro základní zpracování prostorové grafiky před jejím „ztělesněním“ ve fyzickém prototypu.

Cenově dostupné strojírenské CAD systémy byly doposud doménou specifických firem, jmenovat můžeme např. Alibre Design, T-Flex, ZW3D nebo v poslední době značně angažovaný BricsCAD. Ze čtveřice největších dodavatelů CAD softwaru jako jeden z prvních tuto trasu nastoupil Autodesk s „odlehčenou“ verzí svého systému Inventor LT (nyní již konečně dostupného i v naší zemi). Zapomenout však nemůžeme ani na poměrně slušně vybavený Solid Edge Foundation.

V nedávné době tuto oblast zaznamenali i v Dassault Systèmes/SolidWorks – nebo je snad náhoda, že vzápětí po představení rozšířených 3D funkcí již zmíněného BricsCADu se na webu SurveyMonkey.com objevila anketa, vyzývající uživatele softwaru DraftSight k vyjádření, jakou výbavu by očekávali v „levném 3D CADu“? (Zmíněná anketa již není on-line, informaci o ní čerpám z blogu World CAD Access).

Komentáře