Poklidný trh se strojírenským softwarem v minulém týdnu rozčísla informace o plánovaném spojení dvou jedniček, totiž že Autodesk koupí firmu Delcam. Následující řádky se zvídavého čtenáře pokusí navést k poznání, proč, jak, komu se to vyplatí, a jaké z toho plynou konsekvence.

Pokud tyto podniky označuji za jedničky, pak proto, že Autodesk je doposud v celosvětovém měřítku nejvýznamnějším dodavatelem CAD softwaru, Delcam se může pochlubit obdobným prvenstvím, jakožto největší samostatný dodavatel CAM řešení. Pro puntíčkáře dodávám, že celkovým lídrem těchto trhů je francouzská společnost Dassault Systèmes, pokud do jejích tržeb zahrneme všechny průmyslové aplikace, jež nyní nabízí, tedy nejen CAD a CAM, ale taky CAE, PLM a spoustu dalších softwarových řešení.

Po akvizici Delcamu bude Autodesk trojka na trhu s CAM systémy. Graf zobrazuje tržní podíly dodavatelů NC softwaru v roce 2011. Zdroj: CIMdata
Po akvizici Delcamu bude Autodesk trojka na trhu s CAM systémy, což je dost dobrá výchozí pozice, vezmeme-li v potaz, že teprve tady začíná masivní úsilí k migraci stávajících uživatelů softwaru Autodesku od konkurenčních CAM řešení na Delcam. Graf zobrazuje tržní podíly dodavatelů NC softwaru v roce 2011. Zdroj: CIMdata

Autodesk a CAM. Proč až teď?

Bývaly časy, kdy tou celkovou jedničkou býval Autodesk, a to po více než jednu dekádu. Za tento úspěch vděčil globálnímu úspěchu svého základního produktu, softwaru AutoCAD, jehož pozice je dodnes velmi silná a který je dosud mnohými vnímán jako synonymum pro CAD jako takový.

AutoCAD je dnes nicméně pro Autodesk již jen jednou z několika desítek aplikací, které nabízí. Firma svoje portfolio v posledních patnácti letech velmi diferencovala a v současnosti mimochodem patří k nejzarytějším propagátorům cloudových řešení. Její nabídka již stihla obsáhnout maximum potřeb zákazníků, kteří vyvíjejí výrobky, nebo potřebují pracovat se 3D daty, od jednoduchého kreslení po špičkové vizualizace, simulace nebo pokročilou správu dat.

Jediné, co Autodesku po celé čtvrtstoletí chybělo, byl jakýkoliv CAM software. Dotazy na to, proč se této kategorii aplikací vyhýbá, byly i mně často vysvětlovány tak, že „Autodesk dělá software pro navrhování, návazné aplikace pro přípravu výroby necháváme specialistům“, obecně pak „víme, co děláme, děláme to nejlíp na světě a potřebujeme se soustředit právě na to, co umíme“.

Tento hendikep, který si v Autodesku doslova hýčkali, dělal z firmy svým způsobem unikát, neboť všichni tři její velcí konkurenti Dassault Systèmes, Siemens PLM Software a PTC už dávno nabízejí ucelená softwarová řešení, kombinující vlastní CAD/CAM/CAE v jednotných balících (viz graf výše).

Důvody, proč se Autodesk právě nyní rozhodl tak radikálně změnit poměr sil na trhu, mohou být v podstatě dva. Zaprvé, nic jiného mu nezbývalo, CAM v jeho nabídce jednoduše chyběl. A zadruhé, zdá se, že byl na takovou akvizici nejvyšší čas, protože trh s CAM systémy, dosud velice fragmentovaný na mnoho různých aplikací, značek a dodavatelů, se od loňska začíná rychle konsolidovat.

Vůbec první CAM funkčnost ve svém softwaru předvedl Autodesk na konferenci Autodesk University 2012 v připravovaném on-line softwaru Fusion 360. Foto: Jan Homola
Vůbec první CAM funkčnost ve svém softwaru předvedl Autodesk na konferenci Autodesk University 2012 v připravovaném on-line softwaru Fusion 360. Foto: Jan Homola

Proč právě Delcam?

Provést akvizici Delcamu bylo pro Autodesk prakticky to jediné rozumné řešení, které mu v jeho situaci mohlo přinést jistý profit. Proč?

Podíváte-li se, co je na trhu potenciálně k dispozici, odpovíte si pak na toto „proč“ sami. Delcam je mezi ostatními dodavateli CAM softwaru, které dosud nikdo nekoupil, něco jako zlatá rybka. Z ranku těchto firem má největší tržby, které už sedm let nepřetržitě rostou.

Za poslední rok (2012) utržil přes 47 milionů liber a z celého trhu s tzv. NC softwarem patří Delcamu podle výzkumů CIMdata zhruba sedm procent.

Žádný jiný samostatný dodavatel CAM softwaru nedisponuje tak rozmanitým a tak širokým know-how a zároveň tolika kvalitními odborníky v daných oborech. Delcam v současnosti zaměstnává zhruba šest set třicet lidí, z toho takřka dvě sta těch, kdo se přímo podílejí na vývoji softwaru. Důkazem, že lidé pracující pro Delcam jsou „ti na správném místě“, je ostatně i obsazení české firmy Delcam Brno, v níž drží britský Delcam Plc. třetinový podíl.

Delcam sídlí v Birminghamu ve Velké Británii (viz obrázek). V Česku jej zastupuje společnost Delcam Brno. Zdroj: Delcam.cz
Delcam sídlí v Birminghamu ve Velké Británii (viz obrázek). V Česku jej zastupuje společnost Delcam Brno. Zdroj: Delcam.cz

Jasné zisky pro Autodesk

Trh s CAM systémy každý rok vyprodukuje hned několik svých „lídrů“. Někdo je na špici z hlediska celkových tržeb, jiný v celkovém počtu nainstalovaných licencí a podobně. Delcam obhajuje velmi příjemné prvenství v kategorii „nejvíce prodaných komerčních licencí CAM softwaru za rok“.

Jeho pestrá nabídka sestává z patnácti aplikací, přičemž v mnoha ohledech je Delcam vnímán také jako lídr technologický. Jeho řešení pro obrábění složitých tvarů a při práci s velmi rozsáhlou geometrií, patří k těm nejlepším. Odborníci si pochvalují možnost pracovat bez problémů s různými typy dat, tedy nejen s objemy a plochami, ale také s mračny bodů, pročež se aplikace od Delcamu úspěšně využívají například také pro reverzní inženýrství.

Bylo by však bláhové zaměřovat se jen na strojařinu – takto orientovaným zákazníkům možná zcela uniká, že je Delcam velice úspěšný také v dalších oborech. Jeho produkty mají zvučné jméno ve zdravotnictví (DentScan/DentCAD/DentMill), obuvním průmyslu (Crispin) a ve šperkařství (ArtCAM).

Vizualizace boty navržené v softwaru Delcam ShoeMaker Pro. Zdroj: Delcam
Vizualizace boty navržené v softwaru Delcam ShoeMaker Pro. Zdroj: Delcam

Když se sečte jedna a jedna

Svému novému majiteli Delcam přinese robustní portfolio špičkových produktů a k dobru taky zhruba pětačtyřicet tisíc jejich zákazníků. Autodesk, který má po desítkách již prodělaných akvizic bohaté zkušenosti se zúročováním nově získaného technologického i zákaznického potenciálu, jistě najde mnoho způsobů, jak komunitu uživatelů řešení značky Delcam navést na tu správnou cestu ke svým stávajícím produktům a naopak, jak svoje zákazníky, kteří v kombinaci s Inventorem v drtivé většině využívají konkurenční CAM řešení, naučit na to svoje, nově získané.

S přičiněním Carla Basse, který je sám nadšeným technikem, se nabídka Autodesku v posledních třech letech výrazně rozrostla směrem k tzv. „DIY makers“, tedy domácím a poloprofesionálním kutilům. Jasnější představu o tom, jak ohromnou silou na straně zákazníků Autodesk vládne, stačí zmínit několik čísel – například odhad, že některou z aplikací značky Autodesk dosud použilo víc než šedesát milionů lidí, z toho dvanáct milionů legálně a tak, že za ni zaplatili.

O statisíce uživatelů, a tedy potenciálních zákazníků, se komunita kolem Autodesku rozrostla díky akvizicím populárních internetových služeb, jako třeba Instructables.com. Vytrvale rostou také počty uživatelů cloudových služeb v čele s on-line verzí softwaru AutoCAD 360. Stručně řečeno, Autodesk má jednoduše kam sáhnout, pokud bude chtít vychovat nové uživatele svých profesionálních řešení, a to se samozřejmě týká také CAM softwaru.

Pracovní prostředí Delcam for SolidWorks Xpress. Zdroj: Delcam
Pracovní prostředí Delcam for SolidWorks Xpress. Zdroj: Delcam

Autodesk a SolidWorks

Pokud akvizici Delcamu schválí britské úřady, stane se Autodesk jedním z největších dodavatelů CAM softwaru pro konkurenční strojírenský 3D CAD SolidWorks. Poté, co vloni ovládl software HSMWorks, který byl jeho prvním CAM programem, získá Autodesk spolu s firmou Delcam také hned dva CAM systémy pro SolidWorks, konkrétně Delcam for SolidWorks a bezplatný Delcam for SolidWorks Xpress.

Oba produkty Delcamu získaly od DS SolidWorks status „Certified Gold Product“. Po akvizici Delcamu Autodeskem se dá očekávat, že o tuto značku Delcam for SolidWorks přijde, stejně jako byla zrušena zlatá certifikace HSMWorks poté, co jej Autodesk koupil. Na funkčnosti a dalším rozvoji těchto aplikací se to však nijak nepodepíše, dokud budou mít jejich vývojáři k dispozici API SolidWorksu. Také HSMWorks existuje i bez certifikace dál a právě nedávno byl představen v nejnovější verzi, přičemž míra jeho integrace do SolidWorksu nijak neutrpěla.

Zlatem certifikovaný Delcam for SolidWorks v přehledu preferovaných partnerských řešení pro software SolidWorks. HSMWorks už tam nenajdete. Zdroj: SolidWorks.com
Zlatem certifikovaný Delcam for SolidWorks v přehledu preferovaných partnerských řešení pro software SolidWorks. HSMWorks už tam nenajdete. Zdroj: SolidWorks.com

Delcam jako nástroj daňové optimalizace

S lehkým přesahem k bulváru lze říci, že jedním z důvodů, proč koupit britský Delcam a proč právě teď, může být pro Autodesk i optimalizace příjmů, při které bude tato americká společnost těžit ze své mezinárodní působnosti. Oficiální zpráva tvrdí, že za akcie Delcamu bude Autodesk platit hotovostí alokovanou na svých „zahraničních“ účtech, v úhrnu půjde o částku kolem 172,5 milionu liber.

Část naspořených zisků z Evropy tedy nebude muset místní centrála Autodesku sídlící ve Švýcarsku posílat do USA, kde by podléhaly zdanění a dalším nepříjemným procedurám, nýbrž promění je ve velice perspektivní aktivum, což se samozřejmě bude muset líbit akcionářům. I těm, kteří byli se současným stavem Autodesku nespokojeni. Tím spíš, když firma směřuje dokonce k restrukturalizaci.

Autodesk a Delcam, to je prostě win-win situace, která nemůže dopadnout zle. Na výsledek akvizice si však musíme ještě pár měsíců počkat.