Microsoft je jakožto vývojář nejdůležitějšího operačního systému na světě v kleštích. Ty se svírají ze dvou stran – z jedné se stále strměji propadá trh s osobními počítači, z druhé velmi dobře prosperují dotyková zařízení a jim přizpůsobené systémy.

Bylo tedy jen otázkou času, kdy tvůrce Windows nabídne systém kombinující výhody desktopu a dotykového rozhraní. Stalo se tak v podobě Windows 8, jenž sice oba světy propojuje poměrně dobře a pořídit si k PC s Windows 8 tablet s Windows 8 dává větší smysl, než jiná mobilní platforma, ale na druhou stranu postavil Microsoft některými ne zrovna snadno pochopitelnými kroky tradičním uživatelům desktopové verze Windows do cesty překážky, které jsou v lepším případě hloupé, v tom horším nesnesitelně otravné. Na což si možná zvyknete, když si chcete pustit film na dobrou noc, ale k vysokému pracovnímu výkonu vás to naladí jen stěží.

Na straně profesionální sféry se tak začíná opakovat situace podobná té s nástupem Windows Vista, jenž se ani po zavedení praktických servisních balíčků dodnes nezbavil své nedobré pověsti. Většina firem namísto upgradu raději setrvala u dožívajících Windows XP, ti pokrokovější si pak počkali na vyladěné Windows 7. A jejich revoluční nástupce s osmičkou ve znaku se vrací v duchu průkopníka, o kterého nikdo příliš nestojí.

Chladné přijetí mezi vývojáři strojírenského softwaru naznačuje to, že zatím jen málokterý z nich vydal posvěcení o oficiální certifikaci svých CAD nebo CAM aplikací pro Windows 8. Většina softwarů by sice na nové generaci operačního systému měla běžet bez problémů, ale v tržním prostředí, kde si nemůžete dovolit zbytečné experimenty, se vyplatí počkat na prověřené řešení s prokázanou kompatibilitou.

Na Windows 8 by se hodil radikální Service Pack, který produktivním uživatelům vrátí nástroje a nastavení, na která jsou zvyklí a zbaví je obtěžujících prvků, jež jsou optimalizovány pro ovládání na dotykových displejích, nikoliv však pro kurzor myši na veliké obrazovce. Teprve potom si může novinka od Microsoftu ukousnout v koláčovém grafu rozšířenosti operačních systémů tak velký dílek, jaký si pro svoji stabilitu, rychlost a další pozitivní vlastnosti zaslouží.

Komentáře