Firma Dassault Systèmes již několik let masivně investuje do platformy 3D Experience, za kterou se skrývá migrace 3D CAD softwaru Catia do databázového prostředí zajišťovaného aplikací Enovia. Je to proces vyžadující změnu myšlení… a jako takový je to zjevně běh na dlouhou trať.

Konference, kterou na konci dubna v kalifornském Anaheimu uspořádala nezávislá organizace Catia Operatorʹs Exchange (COE) přinesla několik zajímavých odhalení v kontextu toho, jak se firmě Dassault Systèmes daří, či nedaří prosazovat její nejmodernější softwarovou platformu 3D Experience.

Čísla, která reprodukoval magazín Graphic Speak, mnohé překvapí. Philippe Laufer, CEO řešení Catia, na konferenci prozradil, že pouze čtyři sta zákazníků prozatím implementovalo aplikace řady V6, z nichž 3D Experience vychází. Oznámil také to, že systém Catia (bez ohledu na verzi) momentálně po celém světě provozuje 400 tisíc uživatelů.

Zejména číslo o počtu zákazníků, kteří si již troufli přejít na architekturu V6, tedy zejména na CAD systém Catia V6, nelze označit za nikterak oslnivé. Pomalému tempu prosazování platformy 3D Experience v průmyslu však lze porozumět. Toto řešení oslovuje ty nejnáročnější obory, jež často představují páteř doslova národních ekonomik, jako je tomu v případě automobilového průmyslu například v České republice. Migrovat na zcela novou softwarovou architekturu pro vývoj výrobků je v takovém prostředí extrémně komplikované, když každý uživatel zapadá do složitého dodavatelského řetězce, v němž se jakákoliv změna prosazuje velice ztuha.

Cloudová verze jedné z aplikací systému Catia V6R14. Zdroj: Dassault Systèmes
Cloudová verze jedné z mnoha aplikací systému Catia V6R14. Zdroj: Dassault Systèmes

L. Stephen Wolfe, analytik ze společnosti Jon Peddie Research, nečeká, že by se situace ve prospěch 3D Experience měla nějakým závratným způsobem měnit ani v nejbližších letech. Migrace na V6 je podle účastníků konference náročná prakticky i finančně, přičemž někteří uživatelé dávají přednost „útěku“ ke konkurenčnímu NX od Siemensu. Přesto lze předpokládat, že pro většinu současných zákazníků Dassault Systèmes představuje V6 a 3D Experience jasnou budoucnost.

Pomoci by mohla strategie směřující k zákazníkům 3D CAD softwaru SolidWorks, jehož uživatelská báze je násobně větší než v případě systému Catia, navíc tento tržní segment není tak extrémně svázán okolními poměry mezi spolupracujícími firmami a dokáže být při implementaci pokrokových řešení, jako je V6, určitě flexibilnější. I s tímto distribučním kanálem však musí Dassault Systèmes zacházet citlivě, jak ukázala chladná odezva trhu na první předvedení plánů s přenesením SolidWorksu na V6 před čtyřmi lety.

SolidWorks Mechanical Conceptual vnáší do procesu vývoje výrobku zcela nové postupy, nicméně je to inovace směřující ke zjednodušení práce, která je v tomto softwaru velmi intuitivní. Zdroj: DS SolidWorks
SolidWorks Mechanical Conceptual vnáší do procesu vývoje výrobku zcela nové postupy, nicméně je to inovace směřující ke zjednodušení práce, která je v tomto softwaru velmi intuitivní. Zdroj: DS SolidWorks

Dassault Systèmes se nicméně podařilo za tu dobu přivést na svět zajímavou novou aplikaci SolidWorks Mechanical Conceptual a chystá další. Tyto zhola praktické pomůcky pro konstruktéry vsázejí na svoji jednoznačnou užitečnost, která odvádí pozornost od toho, že je to software závislý na cloudu jako jeden z výhonků platformy 3D Experience. Je to dobrá a možná jediná možná cesta, jak uživatele zvyklé na to mít soubory „doma pod pokličkou“ naučit, že něco jako soubor nemusí v procesu vývoje výrobku vlastně vůbec existovat.

Komentáře