Tradiční svátek všech „strojařů“ v Brně se nezadržitelně blíží. Nejmodernější průmyslové technologie obsadí pavilony brněnského výstaviště ve dnech 3. až 7. října. Přinášíme vám proto přehled nejzajímavějších CAD/CAM technologií, které zde najdete.

Mezinárodní strojírenský veletrh v Brně je bezesporu nejdůležitější oborovou událostí v Česku. Loňského ročníku se zúčastnilo více než dvanáct set vystavovatelů z šestadvaceti zemí a přes 71 tisíc návštěvníků – z toho 10 % zahraničních. Pozitivní vývoj v průmyslu i nabitý katalog vystavujících firem nasvědčují, že ani letošní ročník neudělá BVV žádnou ostudu.

Z firem působících v oblastech CAD/CAM/PLM a v souvisejících segmentech, na veletrhu letos potkáme například AW Graph, Adeon CZ, Autodesk, Axiom Tech, CAD Studio, Delcam Brno, HSI com, Lanete, MCAE Systems, Peška & Brtna Computer Service, Siemens Industry Software, SoliCAD, SolidCAM, SolidVision, Sonetech, Technodat, CAE-systémy, Technology-support nebo TPV Group.

Přesto je stále více takových, které si tuto událost nechávají ujít, v některých případech dočasně, jindy to ale vypadá, že jde o rozhodnutí trvalejšího charakteru. Například zlínská společnost AV Engineering, dodavatel systému Pro/Engineer (nyní Creo), postupně opustila nejprve Invex a následně i MSV, přičemž se začala více soustředit na přímé oslovování potenciálních zákazníků prostřednictvím menších a přesněji zacílených samostatných konferencí nebo seminářů. Dalšími významnými prodejci technického softwaru, které na brněnském výstavišti letos nenajdete, jsou například společnosti Humusoft, Idiada CZ, MSC.Software, TD-IS nebo Varicad.

U příležitosti vydání tohoto čísla PLM News jsme oslovili téměř tři desítky firem poskytujících software, hardware a služby ve strojírenství, aby se prostřednictvím našich stránek svěřily o svých plánech a produktech na letošním ročníku brněnského veletrhu. Takto vzniklý přehled ukazuje na dvě věci – že nebude nutné opustit pavilon P a především, že je rozhodně na co se těšit.

Chybět nebude ani stánek našeho vydavatelství Springwinter, který najdete taktéž v pavilonu P pod číslem 004. Pro naše čtenáře opět připravujeme zajímavé předplatitelské akce.

Přehled vystavovatelů

3E Praha Engineering

Stánek: P010
Produkty: SolidWorks, 3Dvia Composer, DriveWorks, SurfCAM, HSMWorks, PAS CMM

Představeny budou novinky v SolidWorksu 2012, úspěšný CAM systém SurfCAM, specializovaný software pro automatizaci přípravy měření na souřadnicových strojích PAS CMM a nová verze softwaru HSMWorks. Firma bude vystavovat také na expozicích svých obchodních partnerů Teximp a Strojírna TYC, kde budou k vidění její aplikace v kombinaci s živým obráběním na CNC strojích.

Autodesk

Stánek: P012
Produkty: Produktová řada Autodesk 2012

Autodesk bude prezentovat produkty řady 2012 v rámci nově ohlášených sad aplikací Autodesk Design Suite pro výrobu, tj. Autodesk Product Design Suites a Autodesk Factory Design Suites. Firma při příležitosti MSV hodlá představit některé zcela nové služby pro podporu navrhování a výroby.

Axiom Tech

Stánek: P029
Produkty: Teamcenter, NX, Solid Edge, Vericut, Tecnomatix, Magma

Firma představí aktuální verze z nabídky společnosti Siemens PLM Software a novinky v aplikacích dalších výrobců, jež na českém trhu distribuuje a podporuje.

CAD Studio

Stánek: P012
Produkty: Produktová řada Autodesk 2012

V expozici budou živě předvedeny nejnovější české verze sad aplikací Autodesk Product Design Suite a Factory Design Suite pro tvorbu digitálních prototypů, nástroje pro správu dokumentů založené na technologii Autodesk Vault a nově uvedené CAE nástroje Autodesk Simulation a Simulation CFD. Specialisté CAD Studia představí také kompletní linku pro sejmutí, modelování a publikování 3D modelů, včetně publikace na mobilních zařízeních. Návštěvníci stánku si budou moci odnést i hodnotnou cenu.

Delcam Brno

Stánek: P016
Produkty: PowerMill, PowerShape, FeatureCAM, Delcam for SolidWorks, ArtCAM

Delcam letos na veletrhu představuje špičkové integrované CAM řešení do CAD programu SolidWorks – Delcam for SolidWorks pro frézování a soustružení. K vidění bude i PowerMill pro tvarové a víceosé frézování s nejrychlejšími výpočty a podporou nejnovějších technologií. Ve střední třídě zaujme FeatureCAM, který se čím dál víc prosazuje při programování soustružnicko-frézovacích center, a to zejména pro svoji jednoduchost. Unikátní bude možnost zakoupit přímo na stánku CAD/CAM software ArtCAM Express pro jednoduché frézování a gravírování nejen pro nadšence již za 2 990 Kč bez DPH.

MCAE Systems

Stánek: P014
Produkty: 3D výrobní systémy a 3D tiskárny, 3D skenování, CAD/CAM

Poprvé veřejně budou prezentovány výrobní systém Fortus 250mc a 3D skener Atos Triple Scan.

Peška & Brtna Computer Service

Stánek: P005
Produkty: Kovoprog, PEPS

Firma předvede aktuální verze svých CAD/CAM systémů PEPS a Kovoprog, což je jediný strojírenský CAD software české výroby. Nabízen bude s 10% veletržní slevou.

Siemens PLM Software

Stánek: P095
Produkty: Teamcenter, NX, Velocity (Solid Edge, Teamcenter Express, CAM Express, Femap), Tecnomatix

Kromě informací na stánku se mohou návštěvníci těšit na produktové prezentace, které budou běžet v hodinových blocích v sálech P3 nebo P5. Připraveno bude první oficiální představení systému Solid Edge ST4, které proběhne v úterý 4. 10. v 10:00. Krom těchto aktivit budou mít návštěvnici možnost vidět Siemens PLM Software na konferenci Vize v automatizaci – Digitální továrna, která proběhne 4. 10. od 13 hodin. Návštěvníci expozice budou moci vyhrát hodnotné ceny, např. tablet iPad.

SoliCAD

Stánek: P008
Produkty: ProgeCAD, T-Flex CAD/CAE, SprutCAM, Alibre Design, CAD Architecture

Návštěvníkům budou představeny nejnovější verze distribuovaných programů s možností vyzkoušet přednosti a vylepšení programu ProgeCAD 2011, kterému dominuje implementovaná nadstavba EasyArch, inovovaný manažer bloků a vylepšení stávajících funkcí. Parametrický modelář T-Flex 12, jenž pokročil o velký krok vpřed, se může pochlubit například novým grafickým jádrem Parasolid, snadnější editací rovin a pěti druhy analýz hotového modelu. Dále bude k dispozici inovovaný CAM software SprutCAM 7, který může nabídnout vedle svého jednoduchého ovládání nové rozšířené strategie obrábění. A v neposlední řadě vedle softwaru budou zájemcům nabídnuty konstrukční a vývojové služby v oblasti strojírenství a energetiky.

SolidVision

Stánek: P006
Produkty: SolidWorks 2012, SolidCAM 2011, Metrascan

Návštěvníci se mohou již tradičně těšit na novou verzi SolidWorks 2012, kde budou moci poprvé vidět velmi zajímavé novinky a přístupy. Důraz expozice bude zaměřen na SolidWorks multiproduktové řešení s předvedením toho, jak je možné spojit jednotlivé produkty do jednoho celku. Dále bude představena technologie od firmy Creaform v podobě nového typu 3D skeneru Metrascan a ojedinělé možnosti zpracování dat.

Sonetech

Stánek: P040
Produkty: Mastercam, Robotmaster, Master3Dgage, robotické pracoviště Kuka

Na stánku budou soustředěny nejnovější systémy a technologie, jako nová vrze Mastercam X6, Robotmaster V6 a nově také měřící zařízení Master3Dgage, které je schopno měřit a vyhodnocovat přesnost vůči modelu přímo v Mastercamu. Dále zde bude robotické pracoviště, kde budou k vidění tři roboty Kuka s technologiemi  Bin-Picking (kamerové vyhledávání a vybírání dílů v prostoru), frézování, gravírování a třetí robot bude jako skenování a měření se zařízením Steinbichler Comet V.

Technodat, CAE-systémy

Stánek: P001
Produkty: PLM 2.0, platforma V6, Catia, Enovia, 3Dvia

Hlavním a nosným tématem letošní expozice jsou přínosy nové platformy V6 pro všechna průmyslová odvětví a pro strojírenství zvlášť. Návštěvníci stánku mohou shlédnout živou prezentaci uplatnění PLM 2.0 platformy V6 v jednotlivých procesech zakázky nebo inovace výrobku (řízení projektu, marketingová komunikace, nabídkové řízení, návrh výrobku a konstrukce, TPV, výroba a montáž, dodavatelé, kooperace, uvedení do provozu, servis) a přesvědčit se, jakým způsobem může toto nové integrované PLM řešení francouzské společnosti Dassault Systèmes výrazně pomoci při snižování nákladů v rámci procesů vývoje a výroby nových produktů a přispět tak k lepším obchodním výsledkům výrobní organizace.

Technology-support

Stánek: P139
Produkty: GibbsCAM (CAD/CAM pro produkční CNC výrobu), CimatronE (CAD/CAM pro návrh a výrobu forem, lisovacích a postupových nástrojů), Cimco (editor, DNC, MDC), vysokotlaké a velkoobjemové chlazení ChipBlaster

Expozice bude cíleně věnována multifunkčním soustružnicko-frézovacím strojům. Na stánku Profika (P089) bude každý den možnost seznámit se s reálným využitím modulu VoluMill – GibbsCAM při vysoce produktivním hrubování nástrojové oceli. Nelze nezmínit představení projektu ProCNC.cz, slevového serveru pro strojaře. Připravena je soutěž o notebook.

Článek vyšel v časopisu PLM News 2/2011.

Komentáře