Na den učitelů, tedy 28. března, vstoupí na trh nejnovější verze AutoCADu, který si stále drží pověst nejrozšířenějšího CAD softwaru na světě.

Vývojáři AutoCADu jsou rok za rokem v nelehčí pozici, pokud jde o to, jak zaujmout především jeho stávající uživatele natolik, aby měli chuť upgradovat na nejnovější verzi. Je to velmi vyspělý systém, který nabízí vše možné, co si pro tvorbu výkresů dokážete představit jako více či méně potřebné.

Nejviditelnější novinkou AutoCADu 2015 je každopádně jeho facelift do tmavých odstínů šedé, díky kterému trochu připomíná aplikace firmy Adobe v jejich poslední generaci. Potemnělé rozhraní působí příjemně na oči a pomáhá soustředit se na pracovní prostor, kde pracujete s vytvářenou grafikou, takže určitě nevyvolá takové kontroverze, jako před lety přechod na systém pásů karet.

Pracovní prostředí systému AutoCAD 2015. Zdroj: Autodesk
Pracovní prostředí systému AutoCAD 2015. Zdroj: Autodesk

2D výkresy mohou vypadat v AutoCADu 2015 lépe, než v předchozích verzích díky možnosti aktivovat funkci pro vyhlazování vykreslovaných objektů. Praktických vylepšení doznaly nástroje pro práci s textem – například v Mtext exitoru můžete nyní jednoduše umazat odrážky nebo číslování seznamů klávesou „Backspace“. Je to detail, ale potěší (a těch vylepšení je samozřejmě více).

Uživatelé, kteří pracují s mraky bodů, ocení vyšší výkon při zpracování takových úloh, obzvláště pokud se jedná o velký objem dat. Při tom pomáhá také aplikace Autodesk ReCap, jež AutoCAD v jeho aktuální verzi doprovází.

AutoCAD 2015 si polepšil také v konektivitě na externí zdroje dat. Na jednu stranu je to on-line propojení na cloudovou službu Autodesk 360, umožňující sdílet s kolegy vzkazy a obrázky související se zpracovávaným výkresem, na stranu druhou naopak možnost pracovat s daty získanými přes web také v off-line režimu – tím je myšleno například načtení výřezu ortofotomapy do výkresu jako externí reference, jež bude následně přístupná i bez připojení k internetu. Zajímavá je také možnost tento výřez v budoucnu aktualizovat na nejvyšší dostupné rozlišení mapy, pokud se výhledově zlepší.

Komentáře