Pokud patříte k uživatelům Windows 8 (nebo nově 8.1) a chcete, aby se váš počítač zapínal stejným způsobem, jako v „sedmičkách“, Vista, nebo XP, není v tom problém.

Ve Windows 8 se bohužel neobejdete bez doplňkové aplikace, jako je například Classic Shell, o které jsme psali již dříve v souvislosti s navrácením nabídky Start. Po nainstalování programu Classic Shell otevřete jeho nastavení, a to třeba tak, že ve spodní liště kliknete pravým tlačítkem myši na tlačítko Start (které zde vypadá jako modrá mušle) a zvolíte Nastavení. Potom se v nastavení přepněte do záložky Windows 8 Settings a v jejím okně zaškrtněte volbu Skip Metro screen. Pod ní můžete zároveň zablokovat „aktivní“ rohy obrazovky, pokud vám tato funkce z nějakého důvodu vadí.

Nastavení spouštění Windows 8 do klasické plochy v programu Classic Shell.
Nastavení spouštění Windows 8 do klasické plochy v programu Classic Shell.

Majitelé Windows 8.1 již mají možnost nastavit start do desktopu bez potřeby cokoliv doinstalovávat. Provedou to v nastavení hlavního panelu, do něhož se dostanou tak, že kliknou pravým tlačítkem myši na spodní lištu Windows (v desktopovém rozhraní), tam se přepnou do záložky Navigace (Navigation) a v sekci Startovní obrazovka (Start screen) zaškrtnou první volbu Po přihlášení přejít do desktopu (Go to the desktop instead of Start when I sign in).

Nastavení spouštění do desktopu ve Windows 8.1 v možnostech hlavního panelu (českou verzi bohužel zatím nemáme).
Nastavení spouštění do desktopu ve Windows 8.1 v možnostech hlavního panelu (českou verzi bohužel zatím nemáme).

Nová generace Windows se od té chvíle chová takřka stejně, jako ty, na něž jste roky zvyklí, přičemž si můžete užívat rychlejšího chodu a moderních technologií běžících na pozadí, aniž by vás obtěžovala méně komfortní vylepšení vnucovaná Microsoftem.

18 Comments

  1. No ja dlouho hledam jak u notebooku vypnout ve win 8.1 bocni panel co vyskakuje s hodinama co jsou vpravo dole vyskoci to najednou a prekreje pulku plochy kdyz pracuji. Nasel jsem mnoho zpusobu ale ani jeden neni asi ten pravy. Od vypnuti v registrech po pokus to nekde vypnout. Proste nevim jak se toho zbavit. Kdo tohle vymyslel nepouziva pocitac pro praci.

Komentáře