Autoři čínského softwaru ZwCAD tvrdí, že se vyznačuje „bezprecedentní kompatibilitou s formátem DWG“. Na sto procent to však doopravdy není.

Ještě než se pustíme do jakýchkoliv soudů, je potřeba rozlišit desktopový systém ZwCAD+, což je inovovaný ZwCAD s přepracovaným programovým jádrem, a mobilní verzi ZwCAD Touch, která je logicky svým softwarovým kódem naprosto odlišný software, připravený pro operační systém Apple iOS.

V případě prvním, tedy pokud hovoříme o klasické verzi ZwCAD+, je v kompatibilitě při čtení originálních DWG souborů patrný skutečný posun. Za tímto účelem nám jako referenční test posloužil soubor Budweiser.dwg, za jehož vyhotovením stojí společnost CAD Studio. Při čtení souboru uloženého ve verzi DWG 2010 zaznamenáte jen mírná zkreslení proti výsledku, jaký podá „zdrojový“ AutoCAD, na druhou stranu, nejnovější verzi DWG 2013 ZwCAD+ 2012 vůbec neotevře.

Produktivní nasazení tohoto softwaru kdekoliv tam, kde musíte pracovat s daty od jiných dodavatelů, z nichž někteří mohou používat AutoCAD 2012 nebo 2013 (a těch vážně není málo), by tedy mohlo být dost problematické.

Testovací soubor Budweiser2010.dwg v mobilní aplikaci ZwCAD Touch odhaluje průměrný výsledek při vykreslování originálního DWG souboru.

V případě mobilní verze ZwCAD Touch plnohodnotná kompatibilita s DWG zcela zásadní být nemusí. Aplikace na iPadu také při čtení DWG 2010 projevuje více problémů, než desktopový ZwCAD+. Některé referenční objekty vykreslí špatně, jiné dokonce vůbec. Také v tomto případě se však vůbec nepodařilo otevřít DWG ve verzi 2013.

Detail nesprávně vykresleného objektu v souboru Budweiser2010.dwg v aplikaci ZwCAD Touch.

Mobilní ZwCAD Touch pravděpodobně nikdo nebude používat jako tvůrčí nástroj a podobně jako další CAD aplikace pro tablety nebo mobilní telefony bude sloužit zejména jako prohlížeč CAD souborů. Přesto v něm najdete sadu nástrojů pro kreslení (čára, polyline, oblouk, kruh, čtyřúhelník, text), pro měření a několik praktických pomůcek pro snazší vkládání poznámek. K dispozici je přístup k jednotlivým vrstvám, které můžete libovolně zapínat nebo vypínat. Při úpravách výkresů přijdou vhod tlačítka „Zpět“ a „Vpřed“.

Pracovní prostředí aplikace ZwCAD Touch a její nabídka kreslicích nástrojů na tabletu Apple iPad třetí generace.

Verdikt

ZwCAD Touch dobře poslouží jako poměrně rychlý prohlížeč DWG souborů vytvořených v AutoCADu do verze 2011, nebo dalších aplikací, jež využívají neoficiální DWG formát. Při čtení testovacího souboru Budweiser.dwg ve verzi 2010 je kupodivu dokonce přesnější, než mobilní AutoCAD WS. Co však určitě nepotěší, jsou občasné pády této aplikace.

9 Comments

Komentáře