Zítra, tedy 3. prosince, začíná v Las Vegas další ročník největší konference pro uživatele CAD softwaru Autodesk University 2013. Než se k ní dostaneme, podívejme se stručně na to, nakolik je Autodesk úspěšný při prosazování svých cloudových produktů.

Cloudové aplikace jsou totiž oblastí, kam střelka strategie firmy Autodesk míří nejméně dva roky a právě na konferenci AU se tento trend projevuje čím dál zřetelněji. Proto bude zajímavé sledovat další vývoj marketingových snah Autodesku o prosazování cloudu v letošním ročníku – budou tyto technologie stále akcentovány takovým tempem, jako dosud, nebo jejich vlažné přijímání ze strany zákazníků přiměje Autodesk ke změně rétoriky?

Pravdou je, že v uplynulém čtvrtletí uzavřel Autodesk dosud svoji největší cloudovou zakázku, když si od něj stávající zákazník používající jeho BIM software objednal cloudové služby BIM 360 v hodnotě 1,5 milionu dolarů. Tyto peníze nejmenovaná firma utratila nad rámec obnovení Subscription dosud provozovaných desktopových aplikací a vzhledem k tomu, že uvedená suma tvoří jen pětinu utracené částky, půjde zjevně o velký podnik se stovkami licencí.

Stavební software BIM 360 přinesl Autodesku prozatím největšího zákazníka pro cloud. Zdroj: Autodesk
Stavební software BIM 360 přinesl Autodesku prozatím největšího zákazníka pro cloud. Zdroj: Autodesk

Ve svém projevu k investorům tuto událost komentoval ředitel Autodesku Carl Bass slovy, že se tím pouze „dotkli povrchu“ stavebního průmyslu a jsou připraveni hlouběji se ponořit do tohoto trhu s objemem sedmi bilionů dolarů.

Svého prvního většího zákazníka má již také PLM 360, cloudový systém pro řízení dat v průběhu životního cyklu výrobků. Firma sice opět nebyla konkretizována, ale má jít o strojírenského výrobce z amerického středozápadu, který za služby PLM 360 utratil již „několik stovek tisíc dolarů“. Z dosavadních zkušeností se Autodesku potvrzuje, že stoprocentně cloudový PLM systém je zajímavý zezjména pro malé a středně velké firmy ve strojírenství, automobilovém průmyslu a high-tech elektronice.

3D model dronu zkonstruovaného v cloudovém CAD softwaru Fusion 360. Další projekty jeho uživatelů můžete vidět na webu http://fusion360.autodesk.com/projects. Zdroj: Autodesk/Jordan Pelovitz
3D model dronu zkonstruovaného v cloudovém CAD softwaru Fusion 360. Zdroj: Autodesk/Jordan Pelovitz

Cloudový CAD systém Fusion 360 má podle Carla Base už kolem dvaceti tisíc uživatelů. U těch, kdo se cloudu bojí kvůli ztrátě soukromí a hostování konstrukčních dat mimo firmu, může trochu zamrazit, když se ředitel Autodesku investorům chlubí tím, co vše ve Fusion 360 zákazníci konstruují – například drony (robotická letadla) nebo housle, které pak staví na 3D tiskárnách. Ovšem tyto informace uživatelé Autodesku sami veřejně poskytli a není to tak, že by jim dodavatel softwaru neoficiálně nahlížel pod ruce. Databázi zveřejněných projektů z Fusion 360 najdete na webu fusion360.autodesk.com/projects.

Komentáře