Je to již 12 let, co 3D CAD systémy Solid Edge (a později také Teamcenter) začaly na poli technologického vývoje a designu formovat význam jedné jihomoravské společnosti, zabývající se zpracováním plechu. Řeč je o firmě Hestego z Vyškova a o jejích výrobcích. Konstruktéři – společně s designérem Martinem Tvarůžkem – za ně získali prestižní světové ocenění Red Dot Award coby vítězové v kategorii průmyslového designu. V Hestegu zahájily systémy Siemens PLM novou éru vývoje a výroby teleskopických krytů, zakázkové výroby z plechu a kapotáží.

Když v roce 1995 v Hestegu začínali, měli jen 15 zaměstnanců a obrat 9 milionů korun. Dnes ve firmě na zpracování plechu pracuje 320 zaměstnanců a obrat podniku se řádově pohybuje kolem půl miliardy korun. Rychlý růst firmy a její expanze na zahraniční trhy doprovázely vysoké nároky na procesní řízení nových projektů.

Před nasazením Solid Edge používali konstruktéři v Hestegu k projektování CAD, který jim ovšem neumožňoval parametrickou editaci modelů, zejména pro teleskopické kryty. Hledali proto nástroj, který by jim zajistil rychlou editaci již hotových modelů v rámci změnových rozměrů. V Hestegu vybírali z několika systémů, až zvolili systém Solid Edge. Umožňoval jim využívat hotové modely a funkce, které odpovídaly specifickým požadavkům pro konstrukci výrobků z plechu. Splňoval tak všechny požadavky, jež si konstruktéři vytyčili.

Před nasazením Solid Edge používali konstruktéři v Hestego k projektování CAD, který jim ovšem neumožňoval parametrickou editaci modelů, zejména pro teleskopické kryty. Foto: Hestego
Před nasazením Solid Edge používali konstruktéři společnosti Hestego k projektování CAD, který jim ovšem neumožňoval parametrickou editaci modelů, zejména pro teleskopické kryty. Foto: Hestego

Solid Edge se velmi dobře osvědčil pro konstrukci teleskopických krytů. V okamžiku zavádění nového produktu, kapotáže strojů, se ale konstruktérům stávalo, že si data navzájem přepisovali nebo tvořili kopie stejných dílců na podnikovém serveru. Nebylo pak jasné, která kopie dílce je, nebo není platná. Data bylo nutné řídit a spravovat.

S konstrukcí plechových dílů pomáhají speciální nástroje v CAD řešeních. Foto: Hestego
Konstruktérům plechových dílů pomáhá Solid Edge. Foto: Hestego

Jako nezbytné se proto ukázalo zavedení systému PDM. Konstruktéři věnovali zhruba 5 let výběru vhodného řešení, rozhodli se pro Teamcenter. Hlavní roli ve finálním rozhodování sehrála možnost sofistikované správy dokumentace, zajištění platné dokumentace a nastavení spolupráce více konstruktérů na jedné sestavě, což vše systém Teamcenter umožňuje. Podnik získal potřebnou technickou stabilitu výroby a pomohl si s naplňováním hlavního cíle procesního řízení – digitálním řízením procesů.

Na nasazení řešení Solid Edge ve firmě Hestego se můžete podívat i na videu:

Komentáře