Výkon a ovladatelnost, to jsou hlavní oblasti, v nichž si polepšila aktuální verze systému InventorCAM určeného pro řešení CAM úloh v softwarech Autodesk Inventor a Autodesk Inventor LT.

Aplikace, jejíž vývoj se odvíjí paralelně s příbuzným SolidCAMem, si polepšila zejména v rychlosti zpracování výpočtů a simulací. Jejich řešení je ve verzi 2014 rychlejší o desítky procent, v některých případech pak i několikanásobně. Vděčí za to zdokonalené podpoře vícejádrových výpočtů nebo výpočtů prováděných vzdáleným počítačem.

InventorCAM 14 nabídne dvě nové funkce pro úlohy víceosého obrábění lopatkových kol a vnitřních tvarových kanálů.
InventorCAM 14 nabídne dvě nové funkce pro úlohy víceosého obrábění lopatkových kol a vnitřních tvarových kanálů.

Detailní pohled na InventorCAM 2014 ukazuje velkou řadu změn uvnitř funkcí, zejména v oblasti soustružení. Jejich výčet by se mohl stát nepřehledným, jedná se o stovky drobných i větších úprav a detailů. V tomto článku se tedy zaměříme jen na několik výraznějších inovací.

Vylepšena byla editace dráhy nástroje v integrovaném editoru, která je nyní dostupná pro 2D a 3D frézování a soustružnické operace. Tato funkcionalita, již byste předtím v InventorCAMu hledali marně, nabyla na významu s výraznějším nasazením v oblasti soustružnicko-frézovacích center. Čas je u tohoto typu výroby na prvním místě a i drobná, byť pracnější úprava dráhy, může znamenat ušetřené minuty a vteřiny.

Podpora neobráběcích operací

Se soustružením zejména souvisí i další vývoj tzv. neobráběcích operací, tj. operací programujících například pomocné pohyby stroje, předávání obrobku z vřetene do vřetene, podavače materiálu či roboty.

Může se například jednat též o ovládání frézovací B hlavy stroje a odklonění do polohy, kde nebude překážet přístupu jiné obráběcí hlavě a podobně. Všechny tyto operace se přehledně programují, vstupují logicky do stromu operací a jsou také zahrnuty v simulaci stroje.

V nové verzi přibyla možnost synchronizovat jednotlivé osy zařízení a provoz v režimu master/slave. V soustružení je inovací nejvíce a týkají se snad všech funkcí, tabulek či nastavení. Výrazně se vylepšila a urychlila simulace celého stroje.

Z 2D frézovacích operací stojí za zmínku novinka gravírování textu zadaného přímo z klávesnice. Není tedy potřeba vytvářet skicu v CAD nástroji, ale veškeré potřebné funkce jsou dostupné pohotově přímo z CAM rozhraní.

3D frézování, kromě v úvodu zmíněného výrazného zrychlení (zrychlení se týká též pětiosého frézování a simulace), bylo obohaceno o funkci výpočtu minimální potřebné délky nástroje.

Víceosé obrábění

V nástrojích pro pětiosé frézování přibyla jednoduchá, ale užitečná funkce pro pětiosý ořez – snadná definice z řídicí křivky a směrových vektorů. Funkce je výborně použitelná v aplikaci na ořezávacích pětiosých strojích, často používaných u laminátů a vakuově tvářených desek. Víceosý arzenál se rozšířil o dvě speciální funkce pro obrábění lopatkových kol a vnitřních tvarových kanálů. Nejedná se jen o úpravu stávajících funkcí, ale o nové produkty vzniklé plánovitým vývojem. Obě funkce jsou zaměřené velmi úzce na svou typovou úlohu a značně zkvalitňují a urychlují programování těchto náročných tvarů. Použití je opravdu extrémně snadné, takže pokud se uživatel s touto úlohou setkává opakovaně, jsou tyto nové funkce téměř nutné.

Podpora měření sondou

To nejzajímavější nakonec – samostatný modul Sonda pro nastavení a měření na stroji. Díky kompatibilitě s ostatními funkcemi, kdy základem pro měření je stejná geometrie jako pro obrábění, objevují se měřící operace ve stromu mezi obráběcími operacemi a výstupem je integrovaný kód pro obrábění a měření.

Modul Sonda poslouží pro všechna mezioperační měření na stroji. Je možné použít ho též k naprogramování nastavení nulové pozice pro každé upnutí dílu.
Modul Sonda poslouží pro všechna mezioperační měření na stroji. Je možné použít ho též k naprogramování nastavení nulové pozice pro každé upnutí dílu.

Modul Sonda je možné použít k naprogramování nastavení nulové pozice, a to pro každé upnutí dílu. Dále pro všechna mezioperační měření na stroji, tedy průběžnou kontrolu. Třetí funkcí je nastavení kontroly nástroje, pokud je stroj vybaven nástrojovou sondou. Všechny tyto operace vycházejí ze strojních cyklů a musí jim být přizpůsoben postprocesor. Modul sonda může pracovat jako důležitý nástroj automatizace a kontroly a díky dokonalé integraci lze očekávat, že se stane velmi využívaným pomocníkem přípravy výroby.

Solidně testovaný software

InventorCAM, který v České republice slouží již desítkám zákazníků, se stejně jako jeho dvojče SolidCAM úspěšně rozvíjí do dalších oblastí a přidává pravidelně množství nových funkcí. Zatím platí již po deset let neměnné pravidlo, že vývoj jde kupředu skutečně mílovými kroky a každá verze posouvá hranice možností programování o značný kus dále.

Integrovaný editor umožňuje editovat dráhu nástroje pro 2D a 3D frézování a soustružení.
Integrovaný editor umožňuje editovat dráhu nástroje pro 2D a 3D frézování a soustružení.

Předpokládáme, že další vývoj se bude týkat zejména všech v posledních letech nových modulů – tedy modulů iMachining, soustružení a sondy. Na vývoji je vidět, že firma SolidCAM stále efektivněji využívá i své nové technologické středisko v německém Schrambergu, kde provádí testy na strojích Hermle C30U a DMG Mori Siki 100 NX. Tato investice se zjevně vyplácí.

Prezentace společnosti SolidCAM CZ, napsal Ivan Cimr.

www.solidcam.cz

Komentáře