Společnost SolidVision letos slaví 15 let úspěšné činnosti na trhu s profesionálními produkty pro počítačovou podporu konstruování, obrábění, 3D skenování a měření. Zeptali jsem se ředitele Hynka Horáka na historii a současnost firmy a jak si stojí nejprodávanější produkt SolidWorks na trhu s CAD softwary.

[Konstruktér.cz] Pojďme se společně ohlédnout zpátky do minulosti. Vzpomenete si, jak začal příběh společnosti SolidVision?

[Hynek Horák, SolidVision] Pod hlavičkou společnosti SolidVision jsme začali podnikat v šestičlenném týmu a prvním prodávaným produktem bylo profesionální CAD řešení SolidWorks. To se stalo našim hlavním dodávaným produktem a podařilo se nám prosadit se na českém a později i na slovenském trhu. Během několika dalších let jsme rozšířili portfolio o další produkty a řešení jako jsou SolidCAM pro počítačovou podporu obrábění, DCAMCUT pro drátové řezání, SWOOD pro navrhování nábytku, Eureka pro simulace obrábění, nástroje a přístroje pro 3D skenování a měření. Mimo to podporujeme vzdělávací aktivity a školám nabízíme CNC výukovou frézku. Z šesti lidí jsme vybudovali firmu, která má nyní přes 60 zaměstnanců.

Na začátek firmy SolidVision, která se obecně orientuje na trh s profesionálními produkty pro konstrukci, vývoj a výrobu, reverzní inženýrství a kontrolu a práci s digitálními daty, jsme letos zavzpomínali hned několikrát – a to na firemních oslavách. První oslavu jsme uskutečnili s našimi zaměstnanci. Tato akce se velmi vydařila, jelikož celá řada zaměstnanců je ve firmě od samého začátku a po 15 letech podnikání je skutečně na co vzpomínat. Na tuto oslavu navázala druhá, která proběhla v rámci našeho uživatelského setkání, které pořádáme pravidelně v hotelu Jezerka u vodní nádrže Seč. Akci oživil výstup Vladimíra Mišíka.

Proč jste se rozhodli právě pro SolidWorks?

SolidWorks jsme si vybrali, protože jsme s ním měli zkušenosti a v té době to byl velmi perspektivní produkt s vysokým potenciálem podporovaný lidmi, kteří měli vizi a věděli, co dělají. To se potvrzuje dodnes, protože SolidWorks je stále jedním z nejprodávanějších CAD softwarů na trhu s obrovskou podporou vývoje.

Jak hodnotíte vývoj českého trhu se softwarem pro strojírenství v uplynulých dvou letech a co očekáváte v roce letošním?

Já myslím, že Český trh se softwarem je poměrně stabilní. Všichni dodavatelé jsou tu mnoho let, takže již dokáží předpokládat jeho vývoj a to přispívá ke vzpomínané stabilitě. Samozřejmě, že se musíme přizpůsobovat novým technologiím i novým produktům, ale to se dělo i v minulosti. Letošní rok se díky české ekonomice a rozvoji strojírenství vyvíjí dobře a já věřím, že to tak bude pokračovat.

Trh se softwary pro konstruktéry se postupně sytí a konkurenceschopnými mohou být i volně dostupné CAD řešení pro domácí kutily. Nebojíte se, že dřív nebo později se trh prostě nasytí?

Toto je otázka, kterou slýchám celých těch 15 let trvání naší firmy a stále na ni odpovídám stejně. Vzhledem k tomu, že i naše produkty se vyvíjí společně s vývojem a potřebami trhu, tak tím pádem pro ně bude na trhu místo i v budoucnosti. A to ukazuje i dlouholetá historie, proto předpokládám, že i za pět let se budou pokládat stejné otázky, jestli se trh nasytí.

Co považujete za největší úspěch ve společnosti SolidVision?

Za největší úspěch považuji, že jsme dokázali vybudovat firmu, která má dnes přes 60 zaměstnanců a že za celých 15 let jsme neměli žádnou krizi – ani mezi zaměstnanci, ani mezi společníky. Toto také považuji za jeden ze základů našeho úspěchu a stability.

Co vás osobně v uplynulém roce ve vašem profesním životě nejvíce potěšilo?

Stále rostoucí počet zákazníků a jejich vztah k SolidWorksu a to, že i po těch letech se daří udržet ve firmě neformální a přátelské prostředí. Těším mě, že naprostá většina lidí zůstává a je hrdá na SolidWorks a SolidVision.

Komentáře