Maďarská společnost Graphisoft se rozhodla uctít zakladatele firmy Apple sochou ve své budapešťské centrále Graphisoft Park. Steve Jobs podlehl 5. října rakovině – slavnostní odhalení sochy je plánováno na 21. prosince.

Graphisoft na svém webu uvedl, že Jobse vnímá jako „největšího hrdinu informačního věku“, který „nejen, že dokázal odhadnout, kam směřuje světový vývoj, on sám budoucnost definoval“. Firma mu přiznává hlavně zásluhy za svůj vlastní úspěch.

První verze ArchiCADu totiž vznikala na počítači Lisa, který byl předchůdcem legendárního Macintoshe. Když jej v roce 1984 na veletrhu Cebit v Hannoveru uviděl Steve Jobs, rozhodl se jeho vývojáře podpořit – poskytl jim finanční podporu i nezbytný hardware, což bylo pro malou firmu z východního bloku doslova životně důležité.

Dále se postaral o to, aby byli tvůrci Graphisoftu představeni v celosvětové distribuční síti Apple, na níž závisí v podstatě dodnes. A ačkoliv se v průběhu dvou dekád ArchiCAD objevil na mnoha různých platformách, stále je primárně prodáván mnoha dřívějšími distributory Applu. Program v současnosti používá více než dvě sta tisíc architektů z celého světa.

(Zdroj: Graphisoft)

 

Komentáře