Server Grabcad.com byl vypuštěn do světa prakticky současně s vydáním prvního čísla našeho časopisu CAXMIX. Dva roky starý projekt z Estonska nyní získal investiční vzpruhu ve výši 8,15 milionu dolarů a možná že chystá něco velikého.

Titulní strana webu Grabcad.com v říjnu 2012.

GrabCAD je komunitní web, na kterém se doposud zaregistrovalo již více než 290 tisíc inženýrů z celého světa. Snadno lze dohledat, že si k němu našly cestu už i stovky Čechů, jejich aktivita na něm je však povětšinou mizivá až nulová – skutečně aktivních českých uživatelů je sotva desítka.

Portál má přitom rozhodně co nabídnout i zdejším konstruktérům, kteří z něj mohou stahovat CAD modely v různých formátech podle svojí potřeby. Takových modelů je nyní již přes padesát tisíc a jejich počet roste každým dnem.

Parasolid, Unigraphics, Pro/Engineer… GrabCAD

Firemní sídlo nyní najdeme již v americkém Bostonu, vývojáři dosud sedí v estonském Talinu. Projekt, který zpočátku vypadal jako dílo několika nadšenců, dnes interně jistí tým špičkových specialistů, kteří předtím sbírali zkušenosti při vývoji prvoligového CAD softwaru. Velkou oporou týmu je Jon Stevenson, který předtím působil jako výkonný viceprezident a generální ředitel divize CAD ve firmě PTC, ještě předtím jako ředitel společnosti Shape Data, která vyvinula modelovací jádro Parasolid a dále v jeho pestrém životopisu najdeme také firmu Computervision, v níž měl jako senior manažer na starosti vývoj systému Unigraphics (dnes NX).

V databázi GrabCADu najdete již skoro šedesát tisíc 3D CAD modelů.

Nyní GrabCAD otevřel vývojovou kancelář v Cambridge, kde dle informací magazínu Solidsmack.com vzápětí angažoval dva nové kolegy, pocházející ze SolidWorksu – Dan Dignam je jeho hlavní softwarový architekt, Stuart Reid má na starosti řešení interoperability. K SolidWorksu má GrabCAD – byť nepřímo – vůbec blízko. Jeho zakládajícím investorem byl někdejší CEO SolidWorsku John McEleney, společně s již zmíněným Jonem Stevensonem. Oba do jeho startu dohromady vložili čtyři miliony dolarů.

Ačkoliv web dosud nemá žádný zřetelný obchodní model, opírá se o prudce rostoucí komunitu reálných uživatelů CAD softwaru. A mít v databázi osobní kontakty na bezmála tři sta tisíc inženýrů, to se počítá. Investiční fond Charles River Ventures proto nemá důvod nevěřit, že se mu aktuální investice 8 milionů dolarů nějakým způsobem vrátí. Může to být v podobě akvizice projektu některým z velkých CAD vendorů, nebo taky rozjezd zcela nového softwarového produktu.

Komentáře