Programátoři z Autodesku už mi párkrát upřímně vyrazili dech. Nemyslím teď přímo všechny ty robustní aplikace, které byly pod touto značkou naprogramovány, ale zdánlivé drobnosti, které oplývají opravdovou genialitou. Nový vizualizační plug-in pro Autodesk Showcase je právě jednou z nich.

Virtuální realita je velmi atraktivní záležitost, nicméně dokud jsou vizualizace – byť sebedokonalejší – „uzamčeny“ v obrazovce či na projekčním plátně, něco jim prostě chybí. Toto „něco“ se různí lidé a různé firmy pokoušejí dosáhnout různými způsoby. Jedním z nich je tzv. rozšířená realita (anglicky „augmented reality“), technika, při které je prostorová vizualizace promítnuta do reálného světa, a to tak, že je s ním jakoby fyzicky spojena. Vše sice nadále sledujete na monitoru, případně ve speciálních 3D brýlích, nicméně vidíte před sebou a kolem sebe svoje skutečné okolí, které vás právě obklopuje. Do něj je zasazena vizualizace, tedy počítačový prostorový model, který může být dokonce i pohyblivý, a který současně reaguje na změny vaší polohy, takže se zdá, že je skutečně umístěn ve společném prostoru s vámi.

Když jsem se s něčím podobným poprvé setkal zhruba před dvěma lety v USA, nemohl jsem nežasnout. Po nasazení jakési „3D helmy“ jsem najednou sledoval dinosaura, který zrovna procházel kolem mne středovou chodbou mezi stánky ve veletržní expozici. Pradávné zvíře se na mě podívalo a kráčelo dál v pojetí tak věrném a do mého okolí věrně zasazené, že takřka nebyl důvod pochybovat, že se jeho pařáty nedotýkají černého koberce, na kterém stojím já sám. Ovšem jen do chvíle, než jsem vizualizační helmu sundal – v tu chvíli byl dinosaurus ten tam. Tenkrát šlo o originální technologii vyvíjenou japonskou divizí společnosti Canon, která byla zjevně velmi drahá. Díky Autodesku nyní skoro totéž dokážete sami doma s pomocí pouhé webové kamery. Nevěříte? Přesvědčte se na videu.

httpv://www.youtube.com/watch?v=0p0eKdBKFkg

 

 

Komentáře