Japonský výrobce informačních technologií a mikroelektroniky se pochlubil záměrem zpřístupnit každému zájemci svůj 3D software ICAD/SX, který doposud mohli využívat pouze interní pracovníci Fujitsu.

Tento krok doprovází z oficiální strany veskrze neskromné vyjádření o tom, že ICAD/SX je „nejrychlejší 3D CAD pro navrhování strojů na světě“. Toto pak doplňují ukázky softwaru, jehož uživatelské rozhraní zamrzlo v hloubi devadesátých let minulého století. Nicméně soudit pouze podle formy by bylo předčasné a bláhové.

Velkou předností ICAD/SX má být jeho schopnost pracovat pohotově s opravdu hodně velkými sestavami. Zatímco standardem mezi CAD aplikacemi se v posledních letech stává 64bitová platforma, v souvislosti s tímto japonským přírůstkem je zmiňováno, že „32bitový osobní počítač se 2 GB paměti dokáže zpracovávat sestavu obsahující stovky tisíc dílů“.

Fujitsu se chlubí, že jeho strojařský 3D CAD dokáže velmi rychle pracovat s obrovskými sestavami dílů. Zdroj: Fujitsu
Fujitsu se chlubí, že jeho strojařský 3D CAD dokáže velmi rychle pracovat s obrovskými sestavami dílů. Zdroj: Fujitsu

Software vychází z metodiky, umožňující zpracovávat konstrukční návrh stroje nebo strojního vybavení včetně koncepční fáze a průběžného ověřování. Zajímavá je informace o tom, že ICAD/SX neomezuje vytvářené modely vazbami ani stromem historie – namísto něj se jednotlivé díly ukládají do hladin a lze s nimi volně pracovat bez toho, aby se konstruktér těmito hladinami musel zabývat. Možné jsou přímé úpravy geometrie, přičemž rozměrové vazby přicházejí na řadu až tehdy a tam, kde to začíná být žádoucí. Součástí aplikace jsou i funkce pro automatizovanou tvorbu výkresů, jež lze doplňovat nezbytnými značkami, poznámkami atd.

ICAD/SX Mechanical Pro podporuje import a export formátů DWG, DXF a IGES. První dva jmenované však pouze ve verzích R12/EXII až po verze nastavené v AutoCADu 2007. Tedy více než sedm let staré verze nejrozšířenějších formátů pro CAD data.

ICAD/SX připomíná aplikace z dávných dob Windows 95. Rozhodující zde ale bude to, zda naplní očekávání stran výkonu a funkčnosti. Zdroj: Fujitsu
ICAD/SX připomíná aplikace z dávných dob Windows 95. Rozhodující zde ale bude to, zda naplní očekávání stran výkonu a funkčnosti. Zdroj: Fujitsu

Trochu obskurně působí škála kompatibilních operačních systémů – překvapí, že tato „novinka“ je určena pro Windows 2000 a Windows XP, které už Microsoft oficiálně nepodporuje. Tím nejmodernějším, co tvůrci ICAD/SX zmiňují, je Windows Vista, tedy systém o dvě generace starší než aktuální Windows 8, navíc velmi málo rozšířený a nepříliš oblíbený.

Nutno přiznat, že odhalení japonského záměru přivést na veřejný trh CAD software, který jako by se do dnešní doby přenesl z hluboké minulosti, působí poněkud zvláštně. Na druhou stranu, strojírenství je docela konzervativní obor a pokud potřebujete ze všeho nejvíc dokázat zpracovat obrovskou strojní sestavu, netrápí vás zase tolik, že je na vašem počítači logo Windows XP.

Komentáře