Fujitsu uvede na trh svůj vlastní strojírenský 3D CAD, který je prý „nejrychlejší na světě“

Japonský výrobce informačních technologií a mikroelektroniky se pochlubil záměrem zpřístupnit každému zájemci svůj 3D software ICAD/SX, který doposud mohli využívat pouze interní pracovníci Fujitsu.

Tento krok doprovází z oficiální strany veskrze neskromné vyjádření o tom, že ICAD/SX je „nejrychlejší 3D CAD pro navrhování strojů na světě“. Toto pak doplňují ukázky softwaru, jehož uživatelské rozhraní zamrzlo v hloubi devadesátých let minulého století. Nicméně soudit pouze podle formy by bylo předčasné a bláhové.

Velkou předností ICAD/SX má být jeho schopnost pracovat pohotově s opravdu hodně velkými sestavami. Zatímco standardem mezi CAD aplikacemi se v posledních letech stává 64bitová platforma, v souvislosti s tímto japonským přírůstkem je zmiňováno, že „32bitový osobní počítač se 2 GB paměti dokáže zpracovávat sestavu obsahující stovky tisíc dílů“.

Fujitsu se chlubí, že jeho strojařský 3D CAD dokáže velmi rychle pracovat s obrovskými sestavami dílů. Zdroj: Fujitsu

Fujitsu se chlubí, že jeho strojařský 3D CAD dokáže velmi rychle pracovat s obrovskými sestavami dílů. Zdroj: Fujitsu

Software vychází z metodiky, umožňující zpracovávat konstrukční návrh stroje nebo strojního vybavení včetně koncepční fáze a průběžného ověřování. Zajímavá je informace o tom, že ICAD/SX neomezuje vytvářené modely vazbami ani stromem historie – namísto něj se jednotlivé díly ukládají do hladin a lze s nimi volně pracovat bez toho, aby se konstruktér těmito hladinami musel zabývat. Možné jsou přímé úpravy geometrie, přičemž rozměrové vazby přicházejí na řadu až tehdy a tam, kde to začíná být žádoucí. Součástí aplikace jsou i funkce pro automatizovanou tvorbu výkresů, jež lze doplňovat nezbytnými značkami, poznámkami atd.

ICAD/SX Mechanical Pro podporuje import a export formátů DWG, DXF a IGES. První dva jmenované však pouze ve verzích R12/EXII až po verze nastavené v AutoCADu 2007. Tedy více než sedm let staré verze nejrozšířenějších formátů pro CAD data.

ICAD/SX připomíná aplikace z dávných dob Windows 95. Rozhodující zde ale bude to, zda naplní očekávání stran výkonu a funkčnosti. Zdroj: Fujitsu

ICAD/SX připomíná aplikace z dávných dob Windows 95. Rozhodující zde ale bude to, zda naplní očekávání stran výkonu a funkčnosti. Zdroj: Fujitsu

Trochu obskurně působí škála kompatibilních operačních systémů – překvapí, že tato „novinka“ je určena pro Windows 2000 a Windows XP, které už Microsoft oficiálně nepodporuje. Tím nejmodernějším, co tvůrci ICAD/SX zmiňují, je Windows Vista, tedy systém o dvě generace starší než aktuální Windows 8, navíc velmi málo rozšířený a nepříliš oblíbený.

Nutno přiznat, že odhalení japonského záměru přivést na veřejný trh CAD software, který jako by se do dnešní doby přenesl z hluboké minulosti, působí poněkud zvláštně. Na druhou stranu, strojírenství je docela konzervativní obor a pokud potřebujete ze všeho nejvíc dokázat zpracovat obrovskou strojní sestavu, netrápí vás zase tolik, že je na vašem počítači logo Windows XP.

Sdílejte tento článek

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *