Řeč je o další významné akvizici firmy Autodesk, která si tentokrát vzala na mušku společnost Graitec Group, jež vyvíjí software pro stavebnictví.

Detaily transakce, zveřejněné 2. října, zmiňují odkoupení technologií a souvisejících zaměstnanců Graitec Group z produktových linií softwaru Advance Steel a Advance Concrete pro navrhování stavebních prvků z oceli a železobetonu.

Graitec Group si ponechává v portfoliu pouze méně rozšířené produkty Advance Design a Advance CAD, které zřejmě do struktur Autodesku příliš nezapadaly (druhý jmenovaný je v podstatě o dost jednodušší alternativou softwaru Autodesk Architecture). Firma má také dále figurovat jako prodejce řešení, jež nyní přenechala Autodesku. Ten je hodlá integrovat jako součást svého rozsáhlého řešení BIM.

Web Graitec Group bude produkty odkoupené Autodeskem pravděpodobně dále nabízet z pozice prodejce.
Web Graitec Group bude produkty odkoupené Autodeskem pravděpodobně dále nabízet z pozice prodejce.

Z našeho pohledu je tato akvizice zajímavá také tím, že součástí Graitec Group je od roku 2003 také česká firma AB Studio (její web mimochodem už nějakou dobu běží na doméně www.graitec.cz). Produkty Graitecu přitom v AB Studiu v posledních letech získávaly čím dál větší význam vedle softwaru Cadkon, který je jako nadstavba pro AutoCAD tradiční součástí nabídky AB Studia. Tato firma je mimochodem významným českým partnerem Autodesku v segmentu stavebnictví a architektury.

Kdo by očekával, že Graitec Group dohnala k prodeji „rodinného stříbra“ neutěšená finanční situace na stavebním trhu, byl by zřejmě na omylu. Firma se chlubí tím, že vloni dosáhla organického růstu přesahujícího 20 % a růstu ziskovosti v úhrnu 125 %, přičemž její obrat za rok 2012 činil 30,85 milionů eur.

Komentáře