Jestliže jste si již stačili zažít pojem PLM, začněte se učit, co to znamená „3D Experience“. Z konference PLM Forum se stalo 3DEXPERIENCE Forum a my vám povíme, co to vlastně znamená.

Úvodního slova se po boku svých francouzských kolegů chopil Ján Gajdoš, ředitel Dassault Systèmes pro Českou republiku, ustavený do této funkce letos v létě. Pan Gajdoš patří k předním středoevropským odborníkům na oblast PLM. Těmto technologiím se věnoval při své odborné stáži v USA, kam se dostal již počátkem devadesátých let minulého století, zprvu jako programátor. Následně se v této oblasti rozvíjel jako manažer v IBM zodpovídající za PLM zákazníky ve střední a východní Evropě a Blízkém východě. Jeho nové angažmá v Dassault Systèmes je proto svým způsobem návratem do zajetých kolejí po pětileté přestávce.
Klíčovým řečníkem konference byl viceprezident Dassault Systèmes Philippe Forestier, jeden z jejích zakládajících členů, který v oboru začínal jako programátor v Dassault Aviation. Pan Forestier, s nímž zveřejňujeme také exkluzivní rozhovor, zmínil, že za dobu svojí existence prošla Dassault Systèmes třemi velkými transformacemi – v podobě 2D, 3D, PLM a nyní tzv. 3D Experience.
Poslední jmenovaná fáze vývoje je proti předchozím obtížněji vysvětlitelná, ale ve zkratce znamená snahu nabídnout průmyslu softwarová řešení, s jejichž pomocí lze nový výrobek nejen navrhnout do nejmenších detailů, ale již ve fázi digitálního prototypu maximálně vyhodnotit jeho působení na zákazníka a potenciál obchodního úspěchu.
Uživatelům dosavadních produktů Dassault Systèmes, jako jsou konstrukční systémy Catia nebo SolidWorks, může aktuálně představená strategie 3D Experience připadat příliš imaginárně. Bez ohledu na to, Dassault, jakožto jedna z vůbec nejvlivnějších firem v oblasti aplikací pro podporu vývoje výrobků, musí vidět do budoucnosti a být připravena na všechny trendy dříve, než se projeví potřeba jejich realizace. Právě proto v posledních letech prostřednictvím akvizic technologií i vlastního vývoje rozšiřuje své portfolio o prozatím ne zcela integrované nové nástroje ve formě sociálních sítí nebo vyhledávacích skriptů.
Ačkoliv pro většinu zákazníků se jedná stále o hudbu vzdálené budoucnosti, její možnosti jsou k dispozici již nyní. Dassault Systèmes se připravuje na další vývoj takovým způsobem, že oblast správy dat rozvíjí do podoby komplexních sociálních sítí pro hromadnou spolupráci, vývoj produktů zohledňuje okamžité požadavky trhu a definice nových výrobků řídí informace získávané z objemných veřejných zdrojů, jež reflektují aktuální náladu mezi spotřebiteli. Tak vypadá „CAD“ software, který má způsobit obrodu celého průmyslu.
3DEXPERIENCE Forum nabídlo prostor také projektu létajícího kola F-bike. Jeho autoři ze společností Technodat, Duratec a Evektor se při této příležitosti dočkali oficiálního poděkování ze strany Dassault Systèmes. Faktem je, že výsledek jejich práce je opravdu nepřehlédnutelný.
F-bike sice zatím nevzletěl (připravují se letové zkoušky v hangáru), pro svoji atraktivitu však od svého dokončení létá bez ustání — mezi veletrhy a konferencemi, kde reprezentuje schopnosti rychlého vývoje prototypů prostřednictvím platformy V6.

Fotografie: Jan Homola, CAXMIX

Komentáře