Petr Moravec v týmu Masteride zastupuje funkci výrobního technika. Náplní jeho práce je naprogramování a spuštění výroby modelu F1. Dále má za úkol vytvořit povrchovou úpravu formule, což obnáší například lakování.

Model formule je vyráběn z balzového dřeva, které bylo týmu dodáno pořadatelem po registraci do soutěže. Společně s tímto balzovým dřevem byly dodány i kolečka a hřídelky, které je možné použít na model.

Z důvodů designových a technických se autoři tohoto návrhu rozhodli že tyto dodané komponenty nevyužít. Dodávaná kolečka jsou vylisována z plastu, místo něhož se členové Masteride rozhodli pro dural. Pro zajištění přesného geometrického tvaru a rozměrů vyvíjí též své vlastní hřídelky.

Hřídelky pro kolečka byly vyrobeny z oceli, která je zakalená a přesně broušená na průměr 3 mm. Naprogramování modelu probíhá v softwaru SolidCAM poskytnutém společností Top Tech. Na seznámení s tímto programem proběhlo školení jak celého týmu, tak i zodpovědné osoby, učitele odborného výcviku Romana Zajíce. Školení probíhalo dva dny. Během prvního dne byl tým seznámen se základy ovládání programu, během druhého dne se zabývali přímo programováním modelu formule. Již během druhého dne se podařilo vygenerovat program a spustit zkušební obrábění modelu formule. Při tomto zkušebním obrábění se přišlo na některé chyby, jak v programování, tak v generování programu.

Ukázka výroby monopostu formule.

Po vyrobení modelu formule následuje vytvoření povrchové úpravy. Přitom bylo postupováno způsobem pokus/omyl a využito rad odborníků, kteří se touto problematikou zabývají. Na zaplnění pórů, kterých v balze není zrovna nejméně, posloužil standardní plnič, používaný ke se stříkání automobilových karoserií apod. Na tento základ se autoři formule rozhodli nastříkat dvousložkovou akrylovou barvu, na kterou následně nalepí vodolepky sponzorů a partnerů. Aby tyto vodolepky co nejméně přečnívaly nad povrch, bude navíc celý model nastříkán bezbarvým lakem.

V dalším článku se dozvíte něco o grafice týmu.

(Autor: Petr Moravec)

Komentáře