Německá společnost Tebis právě slaví jubileum třiceti let od svého založení. Její klíčový produkt, špičkový CAM systém stejného jména, projde v této etapě zásadní inovací.

Tebis se zaslouženě řadí mezi high-end CAM systémy, což na jednu stranu znamená, že nepatří mezi nejrozšířenější, na druhou však, že ho potkáte na pracovištích, kde řeší skutečně složité obráběcí úlohy.

Firma Tebis se ve své obchodní strategii zaměřuje na zajištění bezchybného obráběcího procesu a software propaguje pouze jako nástroj k dosažení správného výsledku. Právě na zlepšení a zjednodušení používaných procesů se vývojáři zaměřují u aktuálních verzí tohoto CAM systému.

Tak to v osmdesátých letech začalo — NC editor Tebis v roce 1984. Foto: Jan Homola
Tak to v osmdesátých letech začalo — NC editor Tebis v roce 1984. Foto: Jan Homola

V čerstvé verzi Tebis 3.5 R7 uživatelé pocítí zejména nárůst výkonu aplikace díky zavedení podpory 64bitových výpočtů. Čtyřiašedesátibitová platforma umožňuje pracovat se soubory většími než 3 GB, teoretický adresovatelný diskový prostor u ní vzrůstá až na ohromných 16 385 TB. Jediné omezení tak představuje použitá operační paměť. Ve srovnání s verzí R6 má dojít k nárůstu výkonu až o 30 %, oproti verzi R4 pak při stejné úloze až o 380 %.

Tebis 3.5 R7 vypadá stejně, jako jeho předchůdci, nabídne však výrazně vyšší výkon. Zdroj: Tebis
Tebis 3.5 R7 vypadá stejně, jako jeho předchůdci, nabídne však výrazně vyšší výkon. Zdroj: Tebis

Další velkou novinkou je zavedení výpočtů na pozadí, kterých může být navíc paralelně hned několik. Pro tyto NC kalkulace budete potřebovat dokoupit k Tebisu další licenci, či licence, podle toho, kolik souběžných úloh plánujete řešit. Na jedné instalaci Tebisu tak půjde spustit souběžně až tři úlohy na pozadí, což se týká i tzv. sdílených licencí.

Během vývoje Tebisu 3.5 R7 se usilovně pracuje na zcela nové generaci tohoto CAM systému Tebis 4.0, která bude uvedena na trh v roce 2016. Vedle toho, že přinese další rozšíření funkčnosti, jako třeba podporu obrábění robotem (zde Tebis využívá také know-how české společnosti MCAE Systems), přinese Tebis 4.0 modernizované uživatelské rozhraní.

Jednou z novinek připravované verze je podpora obrábění robotem. Foto: Jan Homola
Jednou z novinek připravované verze je podpora obrábění robotem. Foto: Jan Homola (omluvte zhoršenou kvalitu obrazu, jedná se o fotografii z prezentačního plátna)

Ačkoliv Tebis patří k nejdéle vyvíjeným CAM systémům, jeho vzhled zůstává stále velmi konzervativní a na neznalé zájemce o software může působit zastarale. Na druhou stranu, ti, kteří Tebis znají a pracují s ním, tento přístup oceňují, protože je nenutí učit se jeho ovládání s každou novou verzí zvlášť.

Vyrukovat v takové situaci se změnou, která by byla příliš revoluční, by mohlo mezi tradičními uživateli Tebisu napáchat víc škody, než užitku. Výrobce softwaru si zároveň uvědomuje nutnost jít s dobou a vytvářet software takový, aby vizuálně obstál proti líbivým aplikacím konkurence, když funkčně je v mnoha ohledech často předbíhá.

Uživatelské rozhraní vyvíjeného systému Tebis 4.0. Foto: Jan Homola (omluvte zhoršenou kvalitu obrazu)
Uživatelské rozhraní vyvíjeného systému Tebis 4.0. Foto: Jan Homola (omluvte zhoršenou kvalitu obrazu, jedná se o fotografii z prezentačního plátna)

Pro vývoj nového uživatelského rozhraní byla proto zodpovědně angažována renomovaná společnost Ergodesign, jejímž krédem je „design s ohledem na uživatele“. Na základě kontextuální analýzy stávající podoby softwaru a statistického vyhodnocení práce s vybranou skupinou jeho uživatelů byl nalezen nejvhodnější kompromis, vedoucí k maximální modernizaci při zachování dostatečné vazby na původní software.

„Nový Tebis“ proto vypadá velmi podobně, jako jeho předchozí verze, přitom ale docela jinak a soudě podle dosavadních reakcí odborného publika doopravdy dobře.

 

Komentáře