Pod vedením Miloše Hrazdíry ze SolidWorksu proběhl počátkem února webový seminář na téma „Dassault Systèmes DraftSight Enterprise – přizpůsobení a plné využití populárního 2D CAD programu“. Ačkoliv jste jej mohli i vy sledovat z pohodlí své kanceláře či domova, pokud jste ho nestihli, nabízíme vám stručný souhrn toho nejdůležitějšího, co tato on-line prezentace přinesla.

Seminář byl primárně zaměřen na problematiku tvorby a správy DWG souborů, tedy výkresové dokumentace. V úvodu prezentace byli posluchači seznámeni se softwarem DraftSight, jeho funkcemi, možnostmi, účelem použití a verzemi produktu. V další části se pan Hrazdíra soustředil na novinky v aktuální verzi, kterých je celá řada. Závěr semináře patřil verzi Premium a návratnosti vynaložených nákladů na pořízení placené verze, která je určena především pro komerční využití. Nyní už k samotným poznatkům semináře.

Co je DraftSight?

DraftSight je 2D software, který se svými funkcemi velmi podobá známému AutoCADu (obr. 1). Umožňuje uživatelům spolehlivé načítání, ukládání a sdílení souborů DWG, otevírá a edituje tyto soubory v jakékoliv verzi a ukládá je až do verze R12.

Jedná se o profesionální 2D CAD software určený pro všechny uživatele, nabízený zcela zdarma a bez omezení. Za jeho vývojem stojí firma Dassault Systèmes, přední dodavatel CAD a PLM systémů na světě, která se současně stará o primární technickou podporu. Od uvedení první betaverze DraftSightu v roce 2010 dodavatel uvádí stažení více než 1,6 miliónů instalací. Zákazníci hovoří o stabilním, spolehlivém a osvědčeném produktu.

Verze softwaru DraftSight

CAD software DraftSight je nabízen ve třech variantách:

  • Premium Pack (Enterprises) – placená verze pro komerční zákazníky, která disponuje telefonickou a emailovou podporou, síťovou licencí, podporou pomocí vzdálené obrazovky a přístupem ke všem on-line výukovým materiálům nabízeným skrze web bezplatné komunitní podpory (Swym);
  • Campus/Classroom Premium (Educators) – bezplatná školní verze pro studenty a učitele vhodná zejména pro studijní a výukové účely;
  • Prosumer (Individuals) – licence pro 3 nebo 12 měsíců s podporou pomocí vzdálené obrazovky.

Obr. 1 – Prostředí softwaru DraftSight

Instalace

Instalace softwaru je velmi jednoduchá. Relativně malý instalační soubor lze stáhnout na stránkách www.draftsight.com. Kromě dalších jazyků je DraftSight včetně nápovědy nabízený v češtině. Po instalaci je nutné provést do 30 dnů aktivaci prostřednictvím e-mailové adresy. Software lze provozovat na platformách Microsoft Windows, Windows Vista, Windows 7, Apple Mac a Linux, čímž se uspokojují nároky všech uživatelů. Pro spuštění a provoz vyžaduje trvalé připojení k internetu.

Jak se začít učit DraftSight?

Jako většina softwarů obsahuje DraftSight PDF soubor „Getting Started“. Ten je v jazyce anglickém, což může u některých uživatelů tvořit jazykovou bariéru. Samotný software je však vybavený českou nápovědou, která obsahuje téměř stejné podklady jako úvodní PDF soubor a je vhodný i pro úplné začátečníky.

Podporu v rámci komunity s živými ukázkami nalezne uživatel na stránkách https://swym.3ds.com (obr. 2). Po registraci získáte přístup k tutoriálům, výukovým zdrojům, obrázkům a video ukázkám. Funkce iQuestion umožňuje klást dotazy v rámci komunity on-line.

Obr. 2 – On-line podpora 3D Swymer

DraftSight a 3D

I když se jedná o 2D modelář, software otevírá soubory DWG včetně 3D objektů, jelikož dokáže rozpoznávat třetí, „zetovou“ souřadnici. Tyto objekty lze následně stínovat, natáčet je a tvořit. Vytvářet je možné modely v podobě kvádrů, kuželů, kopulí pyramid aj., přes příkaz 3D (obr. 3).

Obr. 3 – 3D modely v DraftSight

Novinky v DraftSight

Velmi užitečnou funkcí, o kterou byl software doplněn, je inteligentní kótování (obr. 4), obdobné jako v softwaru SolidWorks. Práce s kótováním náčrtů výkresů se tak stává daleko jednodušší.

Obr. 4 – Inteligentní kótování

Z prostředí SolidWorks převzal software DraftSight taky veškerá funkční nastavení myši. Objektem se natáčí stisknutím středového kolečka myši a současným pohybem myši. Rolováním kolečka se pohled v prostředí přibližuje nebo oddaluje, funkce zoomu. Stisknutím klávesy CTRL a současným stisknutím středového kolečka se pohledem posunuje.

Dalším vylepšením je ukládání nastavení tiskových úloh a integrace s verzí Enterprise a PDM.

Pomocí funkce inteligentního výběru a kopírováním náčrtu z prostředí DraftSight do schránky lze jednoduše převádět 2D DWG výkresy a vkládat náčrty do prostředí softwaru SolidWorks a následně z nich vytvářet 3D modely (obr. 5).

Obr. 5 – Převod 2D DWG souboru do 3D CAD systému SolidWorks

Každý uživatel uvítá možnost nastavení uživatelského rozhraní, které se týká především nejčastěji používaných příkazů a klávesových zkratek. Nyní je možné upravit uživatelské rozhraní z jednoho dialogového okna „Upravit příkazy“ (obr. 6).

Obr. 6 – Dialogové okno Upravit příkazy

Velkou výhodu získávají uživatelé, kteří nepoužívají abecedu, pro nás běžně používaná písmena, ale např. cyrilici (azbuku). DraftSight na základě změny nastavení jazyka v prostředí operačního systému rozpozná, jaké se mají psát znaky a písmena v jeho prostředí.

Jste zvyklí na AutoCAD?

Příkazy softwaru DraftSight a AutoCAD se dosti liší. Program je však vybaven interním algoritmem, který automaticky rozpozná příkaz z AutoCADu a převede jej na příkaz odpovídající jeho vlastnímu rozhraní. Příkazy v české verzi lze zadávat pomocí anglických klávesových zkratek a anglických příkazů, které můžeme upravovat pomocí tzv. aliasů. Mnoho základních příkazů je však stejných jako v anglické verzi.

Software DraftSight se snadno používá. Jeho výhodou je bezplatná licence, malá velikost, rychlá instalace a rychlost zpracovaných dat. Disponuje podporou v nejpoužívanějších operačních systémech. Uplatnění najde především u uživatelů pracujících se softwarem SolidWorks, do kterého potřebují převádět data z DWG souborů.

Pokud používáte jiný 2D CAD systém a přemýšlíte, zda by se vám vyplatilo opustit jej a přejít právě na DraftSight, tím nejlepším způsobem, jak to zjistit, je tento software stáhnout, nainstalovat a vyzkoušet. V základní verzi je přece zadarmo.

Komentáře