Dassault Systèmes oznámila dokončení první fáze strategického partnerství s ruským podnikem NIAEP, dceřinou společností Rosatomu, která se zabývá projektováním a výstavbou jaderných elektráren.

Za použití aplikací platformy 3DEXPERIENCE (CATIA, ENOVIA a DELMIA) vyvinul NIAEP technologii „Multi-D”, jež simuluje obchodní procesy a umožňuje vytvářet detailní modely konstrukčních a instalačních procesů na základě 3D dat. Výsledkem je úspora času a nákladů při konstrukci, lepší efektivita práce, stejně jako vyšší kvalita a bezpečnost takto navrhovaných elektráren.

„Na základě jedinečné platformy Dassault Systèmes jsme vyvinuli řešení, které bude integrovat inženýring, projektování a výstavbu do jednotného digitálního modelu jaderné elektrárny,” vysvětlil ředitel akciové společnosti NIAEP Valerij Limarenko. „Dříve neexistoval systém, který by dokázal plynule integrovat práci projektantů a procesních a stavebních inženýrů. S platformou 3DEXPERIENCE se nám podařilo vytvořit vůbec první integrované prostředí pro spolupráci. Vytváření inženýrské dokumentace bude automatizováno v aplikaci CATIA a bude sloužit jako zdroj pro optimalizační proces Multi-D.“

NIAEP je první společností na světě, jež vytvořila model řízení jaderné elektrárny, který bude disponovat funkcemi pro integrované řízení projektu, zejména pro vytváření a úpravy 3D modelu, řízení výstavby, terénní inženýring, řízení nákupu a dodávek, uvedení do provozu a odstavení. NIAEP využívá platformu pro vývoj jaderné elektrárny kompatibilní se standardem VVER-TOI.

„Přístup NIAEP je skvělou ukázkou, že i velice složité konstrukční oblasti, jako je jaderná energetika, mají zájem o platformu 3DEXPERIENCE,“ doplnila Monica Menghini, výkonná prezidentka pro průmysl a marketing ve společnosti Dassault Systèmes.

Model jaderné elektrárny vytvořený ve spolupráci firem NIAEP a Dassault Systèmes.

O společnosti NIAEP

Společnost NIAEP byla založena v březnu 2012 rozhodnutím ruského státního podniku Rosatom. NIAEP sestává ze sítě kanceláří, které řídí stavební projekty. Součástí této sítě jsou mimo jiné následující firmy: Projekční institut v Nižném Novgorodu, tři kanceláře pro řízení výstavby jaderných elektráren (Nižnij Novgorod, Moskva, Petrohrad), reprezentativní zastoupení v 10 evropských a asijských zemích, kde jsou projekty implementovány nebo plánovány (Bulharsko, Maďarsko, Vietnam, Írán, Indie, Čína, Turecko, Česká republika, Slovensko a Ukrajina). Společnost zaměstnává přes 4 000 zaměstnanců, dalších 7 000 jich pracuje pro spřízněné firmy. Seznam implementovaných projektů obsahuje 20 jaderných elektráren postavených v Rusku a zahraničí.

Komentáře