Firma Nexnet na českém trhu nabízí několik specializovaných CAM aplikací a vedle nich CAD software SpaceClaim. Daří se jí ve všech ohledech a podle obchodního ředitele Davida Emlera může být už jenom líp — opírá se totiž o korporaci Vero Software, jejíž produktová nabídka v poslední době expanduje velmi strmým tempem.

Tento článek je součástí seriálu rozhovorů, v nichž ředitelé českých firem působících v oblastech CAD/CAM/PLM hodnotí vývoj trhu v roce 2012. Články publikujeme postupně, aktuální přehled všech již zveřejněných najdete pod tímto odkazem.

CAXMIX: Co vás osobně vloni ve vašem profesním životě nejvíce potěšilo?

David Emler, NexnetDavid Emler, Nexnet: Nexnet byl vždy firmou, která stavěla další růst na týmové práci a na hledání talentů, kteří by byli schopni přenášet nejnovější technologie do prostředí výrobních firem. Úspěch firmy stojí na výborném týmu a zázemí, které se nám od roku 2004 podařilo vytvořit. Dnes máme zhruba čtyřicet přímých zaměstnanců a právě v letech 2009-2010, tedy v době kdy krize kulminovala, se nám podařilo počet zaměstnanců téměř zdvojnásobit. Není možné agresivně růst, pokud firma nemá zkušené, schopné a talentované lidi, kteří tuto práci berou za svou.

Loňský rok pro nás byl rokem ohromně úspěšným v každém ohledu – kromě našeho subjektivního hodnocení k tomu můžu přidat i hodnocení našeho obchodního partnera, celosvětového lídra v oblasti CAD/CAM technologií, společnosti Vero Software, která nás za sezonu 2011/2012 vyhlásila nejúspěšnějším globálním partnerem. Nexnet tak získal prestižní cenu Vero Sofware Business Excellence Award.

Díky tomu, že jsme se několik let podíleli na vývoji CAD/CAM systému Edgecam, který patří k nejúspěšnějším v Evropě, jsme součástí silné technologické skupiny vyvíjející software pro efektivní výrobu.

Společnost Vero Sofware je zaměřená na globální úspěch, což dokazuje svými dalšími akvizicemi. V poslední době se součástí skupiny staly firmy vyvíjející software WorkNC a u nás velmi dobře známý SurfCAM. Rozsah technologií a programátorské kapacity dramatickým způsobem rostou. Na tomto trhu tak náročném na znalosti a náročnost implementace těchto technologií do reálného prostředí u zákazníků přežijí jen ti nejsilnější. My máme velké štěstí, že můžeme být svědkem vývoje celosvětového giganta, který má potenciál zásadním způsobem do budoucna proměnit celé odvětví CAD/CAM systémů. V rámci našeho teritoria v ČR a SR se na tom velmi významným způsobem podílíme a důkazem je i to, že se další konference společnosti Vero Group bude konat letos v dubnu v Hotelu Hilton v Praze.

Co považujete za největší úspěch vaší společnosti za rok 2012?

Kromě již zmíněného ocenění jsme významně rostli ve všech CAD/CAM oborech, na které se zaměřujeme. Jedním z nejvýznamnějších úspěchů loňského roku je velký nárůst prodejů průlomové aplikace pro přímé modelování SpaceClaim, která získává další a další fanoušky. Za velký úspěch považuji to, že právě v době kdy bylo nejhůř – v době krize a po druhé krizi investice od našich zákazníků do našich technologií dramaticky rostou, protože tlaky na efektivní výrobu nelze překonat bez těchto sofistikovaných nástrojů, které razantně zkracují nutný čas od poptávky po hotový výrobek. Navíc samozřejmě dramaticky šetří samotné výrobní prostředky – stroje i použité nástroje. Jedním z největších úspěchů je jednoznačně nasazení a reálné zkušenosti našich zákazníků s technologií hrubování Waveform, která ohromným způsobem dokázala zkrátit již tak krátké časy výroby díky využití CAM hrubování.

Na jaká témata a oblasti se bude vaše společnost zaměřovat letos?

Naše témata jsou po několik roků stále stejná – jen se mění nástroje a možnosti jak se rychleji a levněji dostat k cíli. Svět efektivní výroby se mění velmi rychle. Být u toho a být dlouhodobě úspěšný, lze pouze v případě, že se můžeme opírat o globálně úspěšnou firmu. Investice do vývoje CAD/CAM aplikací ze strany Vero Software jsou pro nás v tomto jistotou. Jednou z konkrétních novinek, kterou jsme díky tomu byli schopni našim zákazníkům nabídnout, je nová „drátovka“, integrovaná do prostředí Edgecamu, která přináší všechny výhody CAM/CAM aplikace pracující s nativním objemovým 3D modelem.

Jak hodnotíte vývoj českého trhu se softwarem pro strojírenství za loňský rok a co očekáváte v roce aktuálním?

Zatímco CAD trh se stává po obchodní stránce velmi saturovaným a zásadní obchodní novinky se na něm už příliš nedějí, protože na ně už ani nezbývá příliš potenciálního prostoru. Z tohoto pohledu je CAD/CAM trh výrazně zajímavější. Na druhou stranu je samozřejmě širokou škálou velmi specifických potřeb jednotlivých segmentů zákazníků velmi roztříštěný – a prakticky neexistuje univerzální CAD/CAM software, který by nejlepším možným způsobem řešil naprosto všechny požadavky, například v dřevovýrobě a výrobě kompozitů je běžné využití kotoučových pil. Kotoučové pily v klasickém přesném obrábění ve strojařině neznáme, protože těžko budeme obrábět ocel kotoučovou pilou. Proto bude velmi zajímavé sledovat, jakým dalším vývojem projdou CAD/CAM aplikace v letošním roce a míra automatizace se bude opět zvyšovat. Je jisté, že Vero Sofware bude významným způsobem ovlivňovat, jak bude vypadat nejmodernější technologie výroby v následujících letech. A já se těším, že naše firma Nexnet u toho určitě nebude chybět.

Komentáře