Nový software Catia Natural Sketch, který koncem listopadu v Paříži představila firma Dassault Systèmes, přináší „life like“ možnosti ve skicování, které je pro zaznamenání nápadů mezi designéry velmi oblíbené.

Na redakční článek o tomto tématu, doplněný videem, se podívejte zde.

(Zdroj: Tisková zpráva)

Dassault Systèmes představila unikátní nástroj pro 3D skicování

Společnost Dassault Systèmes uvedla na trh software CATIA Natural Sketch. Převratné řešení pro skicování ve 3D kombinuje intuitivnost typickou pro klasické náčrty s přesností a realističností 3D modelování. Pro většinu designérů je právě skica tím nejoblíbenějším prostředkem k vyjádření. Tvorba 3D náčrtů v CATIA Natural Sketch se svou intuitivností vyrovná „papírovému“ skicování. Představený nástroj tak splňuje veškeré požadavky na tvůrčí práci a zároveň odstraňuje pocitové bariéry vůči „digitální“ tvorbě.

„Úchvatný, inspirující a intuitivní. Virtuální tahy vypadají jako črty skutečnou tužkou na papíře a skicování je tak opravdu zábava. Řekl bych, že tohle opravdu může zásadně změnit způsob, jakým navrhuji při každodenní práci,“ zhodnotil software Jens Paulus ze studia Jens Paulus Design. „Snad největší výhodou je skutečnost, že díky práci v 3D vás rovnou při skicování napadají stále nové věci.“

„Patrně jde o jeden z prvních nástrojů vycházejících ze způsobu designérského myšlení, který mění kreativní práci,“ doplňuje automobilový designér Alexandre Meyer.

CATIA Natural Sketch odstraňuje rušivé prvky napříč celým procesem tvorby průmyslového designu. Přenesení samotné ideje v konkrétní reálný návrh je totiž obvykle velmi náročné. Může se stát, že návrh načrtnutý v 2D se ukáže po převedení do 3D jako nereálný. Proces výroby 3D modelu z původní 2D skici je navíc velice časově náročný a hrozí při něm chyby v interpretaci konstrukčních záměrů autora.

„Abychom dokázali převést sny do reality spojili jsme progresivní designéry a naše technologické experty. Výsledkem je řada patentů a také toto řešení poskytující unikátní zkušenost 3D skicování,“ uvedla viceprezidentka Dassault Systèmes Anne Asensio, která v září tohoto roku předsedala soutěži o design pražského taxi Dassault Systèmes Design Challenge.

Skicování ve 3D umožňuje designérům lépe porozumět reálné podobě svých návrhů, vyvarovat se nepochopení hrozících u běžných náčrtů a lépe a přesněji sdílet své představy mimo jiné s tvůrci 3D modelů. Přímou přeměnou 2D skici v digitální trojrozměrný produkt je tak možné  vyvarovat se rozporů mezi záměrem návrhu a reálným provedením. To pak vede ke zcela zásadním zlepšením v kvalitě konstrukcí a návrhů. Po softwaru CATIA Live Rendering pro intuitivní a interaktivní fotorealistické vizualizace, jenž Dassault Systèmes vydala vloni, představuje CATIA Natural Sketch nejnovější klíčový prvek její strategie Live Design.

Komentáře