O tom, že společnosti ZwSoft a Autodesk ukončily právní spor dohodou a řešení ZwCAD+ bylo staženo z trhu, jsme vás již informovali. O vyjádření a podrobnosti jsme požádali také zástupce českých a slovenských prodejců tohoto řešení Jiřího Tomíčka ze společnosti CADServis.

[Konstruktér.cz] Co znamená celosvětové zastavení prodeje řešení ZwCAD+ pro jeho stávající uživatele a zákazníky? Budou moci svoje licence používat dále a bude jim poskytována plnohodnotná podpora a aktualizace?

[Jiří Tomíček, CADServis] Stažení ZwCAD+ z prodeje proběhlo 15. října 2015 a je věcí dohody mezi společnostmi Autodesk a ZwSoft a správným a čestným postojem společnosti ZwSoft poté, co zjistila provinění jednoho ze svých zaměstnanců. Tato dohoda ukončí vleklý spor, který je již léta veden dle mého názoru hlavně kvůli úspěchům ZwCAD+ na čínském trhu. Ostatně i v Česku a na Slovensku jsou již tisíce aktivních a spokojených uživatelů ZwCAD a ZwCAD+. Dohoda obou stran nyní jasně vymezila práva a povinnosti obou stran. Pro stávající zákazníky ZwCAD+ dohoda nic nemění na licenčních podmínkách a tito uživatelé, kteří zakoupili ZwCAD+ v minulosti, jej mohou nadále legálně používat a dostanou plnou servisní podporu pro tento produkt (avšak bez dalších servisních balíčků; poslední dostupný pro uživatele je SP3). Společnost ZwSOFT navíc všem uživatelům ZwCAD+ nabízí možnost bezplatně přejít na ZwCAD Classic v případě, že by měli jakékoli pochybnosti o své licenci.

Jaký je rozdíl mezi softwarem ZwCAD+ a ZwCAD Classic? Respektive, není ZwCAD Classic pouze přejmenovaný ZwCAD+?

Ne. ZwCAD Classic je nový produkt postavený na osvědčeném a kvalitním ZwCAD 2012 Professional s prostředím ZwCAD 2015 a plnou podporou nejnovějších DWG, LISP a VBA a rozsáhlého seznamu nadstaveb, které ZwCAD vždy podporoval. Interně jsme jej nazvali „menší bráška“ připravovaného ZWCAD 2017, který uživatelům plně nahradí ZwCAD 2015. ZwCAD Classic bude v budoucnosti plnit roli menšího řešení (verze standard) k profesionálnímu CADu ZwCAD 2017. Zároveň je to dle mých informací první alternativní DWG CAD v historii, který vychází po oficiální dohodě s Autodeskem. Také ZwCAD 2017 vyjde s kontrolou Autodesku (což vyplývá i z dohody mezi těmito společnostmi). ZwCAD 2017 už pečlivě testujeme v alfa verzi a těšíme se, že veřejná beta verze (plánována na únor 2016) všechny mile překvapí, hlavně díky dokonalému API. To bude stejně kvalitní jako v předchozí verzi a podpoří, už tak velkou oblibu mezi vývojáři různých nadstaveb.

Zásuvný modul pro plechařinu byl vyvíjen s důrazem na kvalitu rozvinu do 2D. Foto: ZwSoft ZwCAD+ nahradil plnohodnotný ZwCAD Classic. Foto: ZwSoft
ZwCAD+ nahradil plnohodnotný ZwCAD Classic. Foto: ZwSoft

Kolika uživatelů se tato záležitost dotkne v ČR?

Nikoho. Všichni, kdo nakoupili ZwCAD+ do 15. října 2015, jej mohou nadále legálně používat. Po tomto termínu jsme dle dohod s Autodeskem přestali ZwCAD+ prodávat a bráníme tak uživatele ZwCAD před jakýmkoli ohrožením. Nyní mohou uživatelé zakoupit ZwCAD Classic a nebo ZwCAD Classic s bezplatnou aktualizací na ZwCAD 2017, který vyjde na jaře příštího roku. Velice mě těší obrovská podpora ZwCADu ze strany uživatelů, kteří jej podporují a zvyšují tak jeho popularitu v Česku a na Slovensku.

Podrobnosti o dohodě se dozvíte v tiskové zprávě Autodesk & ZwCAD Software Co. Resolve Disputes Realting to Software Misappropriation a na stránce ZwSoft Press Release (oba odkazy v angličtině).

Komentáře