Na konferenci Autodesk University 2012 jsem měl možnost hovořit s mnoha lidmi z nejvyššího vedení společnosti Autodesk. Jedním z nich byl také Carl White, který řídí strategii produktů pro strojírenství.

Začínal jako programátor na Unixu, šest let sbíral zkušenosti v Apple, načež přešel do firmy Autodesk, kde nyní po obchodní stránce zodpovídá například za Autodesk Inventor, Alias, Inventor Publisher, nebo software Fusion. Právě před rokem se po konzultaci se svým nadřízeným Buzzem Krossem rozhodl zavést do nabídky Autodesku další nástroje pro strojírenské uživatele, v první řadě CAM systém.

Výsledek již známe – Autodesk koupil technologie HSMWorks, což je mimochodem velmi dobře etablovaný CAM systém pro SolidWorks, jenž řešením od Autodesku přímo konkuruje. Nastala tak poměrně kontroverzní situace, kdy někteří reselleři SolidWorksu nyní nabízejí produkt konkurence.

Z toho, co na Autodesk University 2012 zaznělo (ať už během rozhovorů v kuloárech, nebo přímo na jevištích), se však nezdá, že by chtěl Autodesk komukoliv komplikovat život.

CAXMIX: Proč jste se při akvizici CAM technologie rozhodli právě pro HSMWorks?

Carl White: Máme dobré vztahy s mnoha dodavateli CAM systémů, ať už je to SolidCAM, Cimatron, Gibbs, Open Mind nebo další. Každý našel svoji vlastní unikátní oblast, ve které exceluje. Náš obchodní ekosystém je založen na nabízení široce použitelných a cenově dostupných nástrojů. Když jsme se rozhlíželi po trhu, zaznamenali jsme ale, že nám tam chybí produkt, který by umožnil co nejjednodušší rozšíření CAM nástrojů mezi širokou obec uživatelů. Vyžadovali jsme také moderní architekturu, která lze uplatnit v cloudu a vyšel nám z toho HSMWorks.

Byla tedy rozhodující připravenost tohoto softwaru pro jeho přenesení do cloudu a vytvoření on-line CAM nástroje?

Pozadí toho softwaru je specifické v tom, že na jeho počátku nestáli strojaři, ale programátoři, kteří vědí, jak vytvořit snadno ovladatelnou aplikaci. Dále si dali záležet na jádru této aplikace, které lze označit za technologii nové generace. Kombinace těchto dvou faktorů je perfektní.

Simulace obrábění v on-line prostředí aplikace Fusion 360. Foto: Jan Homola
Simulace obrábění v on-line prostředí aplikace Fusion 360. Foto: Jan Homola

V čem může být CAM provozovaný on-line lepší, než standardní software, který se používá nyní?

Pokud generujete obráběcí dráhu pro velmi složité díly, zabere to spoustu času, během kterého je počítač zpracovávající takovou úlohu nepoužitelný k čemukoliv jinému. Programátoři v HSMWorks však vybudovali distribuovaný systém, takže pro generování dráhy nástroje mohu využít jakýkoliv procesor v rámci firemní sítě – anebo v cloudu.

HSMWorks je stále především desktopový software. Připravujete také jeho integraci do Autodesk Inventoru?

Chystáme plug-in pro Inventor a kus práce jsme už odvedli na cloudové aplikaci Fusion 360, která funguje jako on-line CAD modelář, simulační nástroj a chceme, aby to byl taky CAM. Ve výsledku půjde o to, že si možná budete chtít pořídit jen nástroj pro simulace, ale najednou zjistíte, že by se vám hodilo na jednom modelu rovnou připravit taky obrábění a s touto aplikací to půjde prakticky okamžitě.

Prostřednictvím akvizic jste svoje portfolio rozšířili o mnoho nových nástrojů – HSMWorks nebo právě Fusion jsou toho důkazem. Do jaké míry se vám všechny získané technologie podařilo vzájemně integrovat?

Ačkoliv jsme ty technologie získali akvizicemi z různých stran, dohromady nyní stojí nad jednou platformou a jedním datovým modelem. Všechny naše aplikace využívají shodné grafické jádro ASM, ať už je to Inventor, Revit nebo třeba mobilní 123D.

V současnosti podporujete přímé i parametrické navrhování. Kam tato rozdvojenost bude ve vašem případě směřovat? Hodláte oba principy propojit, nebo zachovat samostatné?

Fusion 360 je pro novou skupinu lidí, kteří nejsou zabředlí v parametrickém modelování, takže přijetí principů přímého modelování v kombinaci s parametrickým pro ně nepředstavuje problém. Pro mě je zajímavé to, že když chystáme nový produkt, nikdy dopředu nevíme, co s ním budou zákazníci dělat. Takže i Fusion 360 možná budou lidé používat způsoby, jaké si ani nyní neumíme představit. Jsou tu dva modeláře, založené na stejném jádře, které se vzájemně doplňují a my dáváme lidem na výběr – mohou si zvolit špičkový parametrický Autodesk Inventor, nebo software nové generace Fusion 360.

Do jaké míry hodláte zachovat podporu pro existující komunitu kolem softwaru HSMWorks, která je tvořena zejména zákazníky a resellery SolidWorksu?

Já jsem dodavatel nástrojů. Ať je váš CAD SolidWorks, Pro/Engineer, CATIA nebo NX, je to v pořádku a budu pro vás ochotně poskytovat aplikaci jako plug-in. Podívejte se zpět na naše předchozí akvizice produktů, jež původně byly určeny jako doplňky pro software naší konkurence – Moldflow, Algor, T-splines, to všechno funguje dál. Pokud jde o HSMWorks, dokonce jsme zdvojnásobili jeho tým vývojářů. Jeho resellery nyní oslovujeme s tím, aby se stali našimi obchodními partnery, takže když na to přistoupí, budou moci dál nabízet HSMWorks bez jakýchkoliv změn.