Německá společnost Tebis letos slaví jubileum třiceti let od svých počátků. Její klíčový produkt, špičkový CAM systém stejného jména, projde v této etapě zásadní inovací.

Tebis se zaslouženě řadí mezi high-end CAM systémy, což na jednu stranu znamená, že nepatří mezi nejrozšířenější, na druhou však, že ho potkáte na pracovištích, kde řeší skutečně složité obráběcí úlohy. Firma Tebis se ve své obchodní strategii zaměřuje na zajištění bezchybného obráběcího procesu a software propaguje pouze jako nástroj k dosažení správného výsledku. Právě na zlepšení a zjednodušení používaných procesů se vývojáři zaměřují u aktuálních verzí tohoto CAM systému.

Tak to v osmdesátých letech začalo – NC editor Tebis v roce 1984.
Tak to v osmdesátých letech začalo – NC editor Tebis v roce 1984.

V čerstvé verzi Tebis 3.5 R7 uživatelé pocítí zejména nárůst výkonu aplikace díky zavedení podpory 64bitových výpočtů. Čtyřiašedesátibitová platforma umožňuje pracovat se soubory většími než 3 GB, teoretický adresovatelný diskový prostor u ní vzrůstá až na ohromných 16 385 TB. Jediné omezení tak představuje použitá operační paměť. Ve srovnání s verzí R6 má dojít k nárůstu výkonu až o 30 %, oproti verzi R4 pak při stejné úloze až o 380 %.

Během výpočtů můžete pracovat

Další velkou novinkou je zavedení výpočtů na pozadí, kterých může být navíc paralelně hned několik. Pro tyto NC kalkulace budete potřebovat dokoupit k Tebisu další licenci, či licence, podle toho, kolik souběžných úloh plánujete řešit. Na jedné instalaci Tebisu tak půjde spustit souběžně až tři úlohy na pozadí, což se týká i tzv. sdílených licencí, přičemž se softwarem lze dále pracovat. NC programátor tak může například načítat další komponenty, upravovat geometrie nebo připravovat jiné výrobní úkoly, zatímco Tebis počítá obráběcí dráhy pro hrubování dílu. Průběh výpočtů na pozadí tedy výrazně přispívá k efektivnějšímu vytížení pracovní stanice s Tebisem.

Tebis 3.5 R7 vypadá stejně, jako jeho předchůdci, nabídne však výrazně vyšší výkon.
Tebis 3.5 R7 vypadá stejně, jako jeho předchůdci, nabídne však výrazně vyšší výkon.

Jedním z čistě technických vylepšení, které Tebis 3.5 R7 přinese, jsou zdokonalené funkce pro drážkování. Na základě výkonné analýzy software rozpozná, které segmenty dílu jsou vhodné pro tento typ obrábění a rozdělí jeho geometrii do logických oblastí, jako je dno, hřbet nebo zaoblení. Na základě strukturované komponenty systém odvodí centrální cesty pro hrubování s libovolným typem nástroje, a také pro dokončovací operace tvarovými frézami se šířkou přesně nastavenou vzhledem ke geometrii drážky. Související obráběcí sekvence mohou být provedeny jednoduše bez přerušení.

Už tak velmi dobré řešení, které pomáhá v Tebisu předcházet kolizím, bylo ve verzi R7 ještě vylepšeno. Systém při výpočtu pětiosého obrábění nyní identifikuje nejen kolize mezi dílem a stopkou nástroje, ale také vzhledem k jeho držáku. Převodník tříosého na pětiosé obrábění umožňuje upnout náklon pro pátou osu, čímž se s ohledem na rizika omezí dynamika naklánění a zároveň zvýší kvalita obráběného povrchu.

Tebis 4.0 se zcela novým vzhledem

Během vývoje Tebisu 3.5 R7 se usilovně pracuje na zcela nové generaci CAM systému Tebis 4.0, která bude uvedena na trh v roce 2015. Vedle toho, že přinese další rozšíření funkčnosti, jako třeba podporu obrábění robotem (zde Tebis využívá také know-how české společnosti MCAE Systems), přinese Tebis 4.0 modernizované uživatelské rozhraní.

Uživatelské rozhraní vyvíjeného systému Tebis 4.0.
Uživatelské rozhraní vyvíjeného systému Tebis 4.0.

Ačkoliv Tebis patří k nejdéle vyvíjeným CAM systémům, jeho vzhled zůstává stále velmi konzervativní a na neznalé zájemce o software může působit zastarale. Na druhou stranu, ti, kteří Tebis znají a pracují s ním, tento přístup oceňují, protože je nenutí učit se jeho ovládání s každou novou verzí zvlášť. Vyrukovat v takové situaci se změnou, která by byla příliš revoluční, by mohlo mezi tradičními uživateli Tebisu napáchat víc škody, než užitku. Výrobce softwaru si zároveň uvědomuje nutnost jít s dobou a vytvářet software takový, aby vizuálně obstál proti líbivým aplikacím konkurence, když funkčně je v mnoha ohledech často předbíhá.

Pro vývoj nového uživatelského rozhraní byla proto zodpovědně angažována renomovaná společnost Ergodesign, jejímž krédem je „design s ohledem na uživatele“. Na základě kontextuální analýzy stávající podoby softwaru a statistického vyhodnocení práce s vybranou skupinou jeho uživatelů byl nalezen nejvhodnější kompromis, vedoucí k maximální modernizaci při zachování dostatečné vazby na původní software. „Nový Tebis“ proto vypadá velmi podobně, jako jeho předchozí verze, přitom ale docela jinak a soudě podle dosavadních reakcí odborného publika doopravdy dobře.

Začalo to v obývacím pokoji…

tebis

Je až s podivem, kolik technologických korporací vznikalo kdysi v amerických garážích. Na rozdíl od firem jako Apple, Microsoft nebo HP si němečtí zakladatelé Tebisu dopřáli větší komfort – jeho start se začal odvíjet na počátku osmdesátých let v obývacím pokoji na předměstí Mnichova, kde se Bernhard Rindfl eisch a Jens Hagen snažili najít smysl uplatnění svých programátorských schopností. Jedna ze zakázek přivedla Bernharda Rindfl eische do strojírenské společnosti Hofmann, kde se poprvé setkal s obráběcím strojem a uvědomil si, jak velký potenciál se skrývá v řízení takového zařízení přes počítač. Zejména přes osobní počítač, nikoliv monstrózní a extrémně drahé sálové systémy, jež byly v té době používány pouze průmyslovými lídry, kteří si je mohli dovolit. Tak vznikl jeden z prvních CAM systémů pro PC s operačním systémem DOS od Microsoftu, jenž během krátké doby zaujal lidi v samotné BMW. Software Tebis 1.0 byl představen v roce 1986, ovládaný tenkrát ještě přes grafický tablet. Čtyři roky poté – s verzí 2.1 – přišla s Tebisem klíčová technologie Automill, umožňující programovat obrábění nad libovolným množstvím povrchů. Polovina devadesátých let se nesla ve znamení expanze na trhy dalších evropských zemí a také do USA, to už měl Tebis zavedenu také kontrolu kvality. Migrace systému na Unix mu otevřela dveře do předních automobilek. Na přelomu tisíciletí už firma zaměstnávala kolem stovky lidí a vydělávala dvacet milionů eur ročně. Vznikla samostatná divize Tebicon Tebis Consulting, v níž zakladatelé firmy zúročili ohromné zkušenosti v oblasti obrábění pro poskytování expertních konzultačních služeb. V roce 2007 byla koupena firma DCAM, nabízející specializovaná řešení pro elektroerozivní obrábění (EDM). Další vývoj přinesl zavádění pokrokových technologií pro simulace strojů nebo automatizaci NC procesů a ještě větší důraz na poskytování špičkových služeb jako důležité nadstavby nad nabídkou samotného softwaru. V současnosti je systém Tebis nainstalován na více než osmi tisících pracovištích po celém světě a zaměstnává přes 250 lidí.

Napsal Jan Homola. Obrazový doprovod poskytla společnost Tebis.

www.mcae.cz

 

Komentáře