Společnost MCAE Systems podepsala partnerskou smlouvu s americkou společností Desktop Metal o zastoupení jejích produktů pro český a slovenský trh. Přináší tak změnu způsobu výroby z kovů prostřednictvím jednoho z nejrychlejších 3D tiskových systémů na světě.

Cílem společnosti Desktop Metal je zpřístupnit kovový 3D tisk globálním výrobcům, konstruktérům i technikům. Přináší proto dva tiskové systémy, které pokrývají celý životní cyklus výrobku – od prototypu až po sériovou výrobu. Podle prvních informací půjde o zásadní posun ve způsobu vývoje produktů i jejich uvádění na trh. S příchodem prvotřídních inovativních systémů DM Studio a DM Production se mění pravidla tradičních řešení pro výrobu z kovů. Dochází ke snížení nákladů a výraznému zvýšení rychlosti, bezpečnosti i kvality 3D tisku.

Systém lze používat i v kancelářských prostorech. Foto: Desktop Metal

Společnost Desktop Metal vyvinula první kancelářský 3D tiskový systém pro rychlé prototypování z kovu Desktop Metal Studio System, který je dnes desetkrát levnější než stávající technologie. Systém je kompletní platformou zahrnující jak tiskárnu, která začíná na necelých 50 tisících dolarech, tak i vylepšenou sintrovací pec. Dohromady tato zařízení dokážou vyrobit složité a náročné geometrie 3D dílů vytištěných z kovu přímo v kanceláři.

Tip: Zajímavé informace o tom, jak 3D tisk kovů od Desktop Metal pracuje, najdete na v našem exkluzivním rozhovoru s Matyášem Chaloupkou z MCAE Systems.

 

Systém DM Studio

 Na rozdíl od tradičních procesů kovového 3D tisku nevyžaduje žádné nebezpečné prášky, žádné lasery ani manipulaci s řeznými nástroji. Systém DM Studio využívá technologii Bound Metal Deposition (BMD), což je patentovaný proces pro přesné a opakovatelné díly, podobný nejbezpečnějšímu a nejpoužívanějšímu procesu 3D tisku z plastů, technologii FDM (Fused Deposition Modeling).

Systém Studio má dvě tiskové hlavy. První tiskne materiál a podpory, druhá tiskne keramický separátor. Foto: Desktop Metal

Systém DM Studio nevyžaduje žádné specializované operátory. Pro zjednodušení celého pracovního procesu využívá cloudový software, takže konstruktéři mohou hladce přejít z CAD softwaru k tisku dílů. Jednoduše oddělitelné podpory umožňují ruční vyjímání těchto nosných konstrukcí, zatímco výměnné tiskové zásobníky zajišťují bezpečnou a rychlou výměnu materiálu.

Nekonvenční systém DM Studio je navržen tak, aby umožňoval výrobu prototypů ze stovek různých kovových slitin – stejných kovů, které se nyní obecně používají k sériové produkci dílů.

Pro výrobu tištěných kovových dílů ve velkém měřítku oznámila společnost Desktop Metal zahájení výroby nejrychlejšího 3D tiskového systému pro sériovou výrobu kovových dílů s vysokým rozlišením DM Production System. Díky nové technologii SPJ (Single Pass Jetting) je DM Production System stokrát rychlejší než dnešní laserové aditivní výrobní systémy. DM Production System tak zákazníkům zásadně sníží náklady na výrobu jednoho dílu ve srovnání s dnešními laserovými systémy a bude konkurenceschopný s technologiemi sériové výroby, jako je např. lití.

Společnost MCAE Systems již představila kovové díly tištěné systémem DM Studio ve své expozici na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně v říjnu 2017. Paulina Perepelkin, zástupce společnosti Desktop Metal, přijala osobní pozvání od MCAE Systems a představila tyto nové technologie na Fóru aditivní výroby, které organizovalo Vydavatelství Nová Média taktéž v rámci MSV v Brně. Technologie Desktop Metal nabízí zpracovatelskému průmyslu nový způsob, jak dosáhnout chytřejší, rychlejší a nákladově efektivnější výroby pomocí 3D tisku z kovu. Ať už jde o rychlé prototypování nebo výrobu v širším měřítku, řešení pro tisk kovových součástí, které je konkurenceschopné oproti tradičním výrobním procesům, jistě změní tvář automobilového designu i samotné výroby.

 

Systém DM Studio se v USA dodává od srpna 2017. Pro evropský trh se již začali přijímat objednávky a systém se bude dodávat v druhé polovině roku 2018. Kompletní systém DM Studio, včetně tiskárny, pracího zařízení a pece je v USA dostupný za 120 tisíc dolarů. Systém DM Production bude dostupný pro rezervace od května 2018.

Komentáře