Letošní Mezinárodní strojírenský veletrh 2018 v Brně navštíví Tomš Garrigue Masaryk. Ne však doslovně. K vidění bude socha, která nevznikne jako dílo sochaře, podobu ztvární speciální robot z digitálního předlohy.

MSV 2018 v Brně je významnou společenskou událostí, kde firmy představí novinky z různých oborů, jejichž společným základem je strojírenství a průmysl. Vystavovatelé se každý rok snaží přijít se zajímavým nápadem, jak nalákat zákazníky a přitom zdůraznit, čeho lze dosáhnout pomocí moderních trendů. Tak je tomu i u společnosti MCAE Systems, která se již zapsala do povědomí návštěvníků s doprovodnou akcí Výstava 3D technologií. Pro letošní rok zvolila zajímavé téma, od pondělního rána až do pátku bude více než třímetrový robot živě frézovat repliku sochy bývalého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka od sochaře Otakara Španiela, která byla na výstavišti odhalena v roce 1928. Navzdory tomu, že se originál a bronzové odlitky ztratily, lze repliku získat díky 3D technologiím. Podkladem pro výrobu sochy jsou digitální data získaná 3D skenerem z modelu sochy, kterou uchovává depozitář Národního muzea. S počítačovou podporou obrábění byly naprogramovány obráběcí strategie pro šestiosého robota od společnosti Kuka.

Malá replika sochy bývalého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. Foto: Anna Vavríková

V tuto chvíli je vyrobený malý model sochy. Skutečné dílo bude mít přes dva metry a firma má v plánu vyrobit dvě sochy, na nichž poukázat na to, že robot lidskou práci nenahradí. Jednu sochu bude robot frézovat živě v rámci probíhajícího veletrhu. Na druhé budou probíhat jemné dokončovací operace. Díky robotu budou mít lidé více času na konečné umělecké zpracování.

Firma hodlá jednu socha na výstavišti ponechat, aby sloužila jako trvalá připomínka k tomu ,čeho lze 3D technologiemi dosáhnout. Podle slov ředitele Brněnských veletrhů Jiřího Kuliše bude socha na původním místě, tedy v rotundě A.

Zdroj: MCAE Systems a idnes.cz

Komentáře