Přední světová instituce pro výzkum vesmíru ESO buduje největší dalekohled na Zemi, který by měl zprostředkovat pohled nejen na hvězdy, ale též očekávané terestriální planety. Při jeho vývoji nachází uplatnění několik softwarových nástrojů od firmy Autodesk, propojených řešením Vault pro správu dat.

(Zdroj: Tisková zpráva)

Autodesk Vault pomáhá s vývojem největšího optického dalekohledu světa

Dalekohled European Southern Observatory bude zaznamenávat snímky planet podobných Zemi mimo sluneční soustavu

PRAHA, 21. listopadu 2011 – Jak vypadají planety podobné Zemi mimo sluneční soustavu? Při projektování největšího optického teleskopu světa, který poprvé v historii umožní zaznamenávat snímky takových planet, využívá observatoř European Southern Observatory (ESO) software pro správu dat Autodesk Vault a další řešení společnosti Autodesk.

ESO, jedna z nejvýznamnějších světových institucí v oblasti astronomického výzkumu, v současné době finalizuje návrh mohutného evropského dalekohledu E-ELT (European Extremely Large Telescope), který má být uveden do provozu začátkem příštího desetiletí. Jádrem E-ELT je zrcadlo o průměru téměř 40 metrů. Zrcadlo je tvořeno téměř 800 segmenty, z nichž každý má průměr 1,4 metru a je silný 50 milimetrů. Hlavní konstrukce dalekohledu váží zhruba 2 700 tun. E-ELT bude schopen zachytit 15krát více světla než nejlepší současné teleskopy, které jsou zhruba 10 let staré a mají zrcadla o průměru jen 8 až 12 metrů; přesto jsou schopny zachytit 100miliónkrát víc světla než lidské oko.

Konstrukční vylepšení nového dalekohledu umožní astronomům přesněji studovat prapůvodní galaxie a černé díry. Účinné nástroje E-ELT rovněž pomohou vědcům hlouběji sondovat přítomnost organických molekul a vody, tedy základních znaků života, v planetárních prstencích, jež obklopují vzdálené hvězdy.

Zajištění přesnosti a funkčnosti dalekohledu E-ELT je pro ESO naprosto zásadní výzvou. V příštích několika letech si vyžádá koordinované úsilí vědců, konstruktérů, dodavatelů a dalších profesionálů. Autodesk Vault pomáhá konstruktérům vycházet při práci na návrhu ze společných znalostí. Mnoha odborníkům, kteří se projektu účastní, umožňuje generovat, zkoumat, porovnávat a aktualizovat CAD modely vytvořené různými týmy.

Návrháři a inženýři Evropské jižní observatoře dále používají software Autodesk Inventor pro 3D strojírenské navrhování, simulaci výrobků a komunikaci návrhů v kombinaci s Autodesk Vault. Ten při spolupráci na projektování klíčových systémů s mimořádnými nároky na přesnost dat synchronizuje návrhová data napříč celým týmem.

„Veškeré světlo, které k zemi putuje 13 miliónů světelných let, se v okamžiku vstupu do atmosféry v posledních několika mikrosekundách zkreslí,“ řekl Paul Jolley, manažer strojírenského a kryogenického vývoje observatoře ESO. „E-ELT nám pomůže toto světlo znovu složit a studovat vzdálený vesmír tak detailně, jak to nikdy v historii nebylo možné. Software Autodesk nám šetří náklady na navrhování a školení, protože naše týmy rychleji a efektivněji porovnávají a vizualizují své 3D návrhy.“

Astronomické výhody digitálních prototypů

Konstruktéři ESO využívají software Autodesk při navrhování parametrů optického systému dalekohledu E-ELT. Nástrojem, který pomáhá při navrhování „prostorových pouzder“ okolo různých mechanismů, je Autodesk Inventor. Autodesk Navisworks pak pomáhá návrhářům a ne-CADovým uživatelům porovnávat různé CAD výkresy, vizualizovat je a prověřovat kolize ve 3D.

Autodesk Vault koordinuje pracovní postup a převádí podpůrné datové modely, aby práce probíhala podle časového plánu. Přestože je ESO evropská organizace, dalekohled E-ELT se bude nacházet v poušti Atacama v Chile, kde dochází k častým zemětřesením. Některé přístroje budou fungovat v kryogenických komorách podchlazených na -196 °C, což je teplota tekutého dusíku. U dalekohledu bude postavena také budova pro ubytování lidí pracujících na projektu a vědeckých pracovníků, kteří budou pomocí E-ELT studovat vesmír. Teleskop se bude nacházet v krytu o průměru 86 metrů a výšce 79 metrů.

„Říci, že přesnost je pro práci observatoře ESO důležitá, je totální eufemismus,“ řekl Robert „Buzz“ Kross, senior viceprezident Manufacturing Industry Group ve společnosti Autodesk. „Nepatrné změny jednoho aspektu projektu mohou mít obrovské následky na jiných místech. Software Autodesk pomáhá konstruktérům ESO zmírnit rizika těchto nepředvídaných následků.“

O Evropské jižní observatoři

Evropská observatoř ESO je přední mezivládní astronomická organizace v Evropě a nejefektivnější astronomická observatoř světa. Podporuje ji 15 zemí: Belgie, Brazílie, Česká republika, Dánsko, Francie, Finsko, Německo, Itálie, Nizozemí, Portugalsko, Rakousko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko a Velká Británie. ESO realizuje ambiciózní program zaměřený na návrh, výstavbu a provoz výkonných pozemních pozorovacích zařízení, která umožňují astronomům realizovat důležité vědecké objevy. ESO také hraje vedoucí roli v prosazování a organizaci spolupráce v oblasti astronomického výzkumu. ESO provozuje tři jedinečná pozorovací pracoviště v Chile: La Silla, Paranal a Chajnantor. V Paranal provozuje ESO zařízení VLT, nejvyspělejší astronomickou observatoř světa zaměřenou na pozorování viditelného světla, která je vybavena dvěma teleskopy. VLT je největším teleskopem určeným výhradně k pozorování oblohy ve viditelném světle. ESO je také evropským partnerem revolučního astronomického dalekohledu ALMA, což je největší existující astronomický projekt. Aktuálně plánovaný dalekohled E-ELT se stane „největším okem našeho světa pro pozorování oblohy“. Další informace naleznete na webu http://www.eso.org/public/.

O společnosti Autodesk

Autodesk, Inc. je světový lídr v oblasti 3D návrhového, technického a animačního softwaru pro výrobu, stavebnictví, média a zábavu. Software od Autodesku pro návrh, vizualizaci a simulaci svých nápadů využívají zákazníci z odvětví strojírenství a výroby, architektury, stavebnictví, médií a zábavy – včetně 15 posledních vítězů filmových Oscarů (Academy Award) za nejlepší vizuální efekty. Od uvedení aplikace AutoCAD v roce 1982 nabízí Autodesk nejširší portfolio moderních softwarových aplikací pro globální trh. Další informace o společnosti Autodesk najdete na webu www.autodesk.cz.

Komentáře