Robert Kross v Autodesku působí jako Senior Vice Prezident pro segment strojírenských řešení – je tedy nejvýše postaveným manažerem, který ve firmě rozhoduje o její strategii a produktech jako je Autodesk Inventor, Vault nebo nově PLM systém Autodesk 360.

Jelikož si ve svém nabitém programu našel půlhodinu i na jednoho novináře z lokálního českého časopisu pro strojaře, mohu vám přiblížit pozadí vzniku i konkrétní parametry tohoto slibného PLM řešení prostřednictvím toho nejpovolanějšího.

Senior Vice Prezident pro strojírenství Robert „Buzz“ Kross (vpravo)
a jeho kolega Martin Peňáz z české pobočky Autodesku

Hlavním tématem letošní Autodesk University je PLM řešení, které jste tu představili jako klíčový nový produkt nejen pro strojírenství. Co vás vedlo k tomu, abyste vstoupili na trh s PLM a vyvinuli svůj vlastní produkt?

V posledních letech mi bylo čím dál víc jasné, že naši zákazníci potřebují zlepšit způsob, jakým využívají data ve svých podnicích a napříč celým procesem provázejícím uvádění výrobků na trh. Zároveň jsme věděli, že spousta našich velkých zákazníků už nějaké PLM řešení používá, ale nikdo s ním není zcela spokojený. Jsou to vesměs velmi komplikované a drahé aplikace. Výsledný požadavek na spuštění vývoje našeho vlastního PLM systému vyšel konkrétně z mojí schůzky s dvacítkou našich největších zákazníků v segmentu strojírenství, kteří mě přesvědčili o tom, že něco takového potřebují. Shodou okolností právě v té době jsme testovali možnosti cloudových technologií a já jsem si uvědomil, že právě toto je cesta, která pomůže nedostatky dnešních PLM aplikací obejít.

PLM již řadu let propaguje hned několik vašich největších konkurentů. Dá se říct, že vy jste s jeho akceptací docela dlouho váhali. Proč?

Autodesk je firma, která se vždy zabývala nástroji pro podporu designu – naší prioritou byl, je a bude CAD. Zároveň ale vnímáme rozvíjející se potřeby našich zákazníků, a proto do našich aplikací postupně přidáváme novou funkčnost, která jim vychází vstříc – proto jsme zavedli funkční design, simulace, správu dat a tak dále. A nyní tento postupný vývoj zkrátka dospěl do stádia, kdy je na řadě PLM, protože ho uživatelé našich produktů potřebují.

Čím se chcete v nabídce současných PLM aplikací odlišit?

Předně je potřeba zdůraznit, že nabízíme řešení na bázi cloudu. Pro zákazníky to znamená mimo jiné skutečnost, že takový software vůbec nemusejí instalovat. Díky tomu, že je na webu, je jim k dispozici nepřetržitě a prakticky odkudkoliv. Je tedy extrémně jednoduché zprostředkovat takovou aplikaci uživatelům a současně je velmi, opravdu velmi levná v porovnání s tím, co je na trhu k dispozici dnes. Základní funkcionalita je zaměřena do pěti oblastí, a to na vývoj nových produktů, správu dodavatelského řetězce, programový a projektový management a taky řízení kvality. Toto jsou ty nejzásadnější věci, kterými se naši zákazníci musejí zabývat. Krom toho je ale pro náš PLM systém připraveno už přes sto čtyřicet specializovaných dílčích aplikací, které lze ze strany uživatele pohodlně konfigurovat. Velká přizpůsobivost je vlastní celému našemu PLM systému, který můžete opravdu snadno upravit podle vašich potřeb, aniž byste museli cokoliv programovat.

Jednou z nejčastěji diskutovaných otázek ohledně cloudu je jeho bezpečnost. Uživatelé jsou vůči takovým řešením dosud poměrně nedůvěřiví. Jakým způsobem jste z hlediska zabezpečení dat vybavili váš PLM systém v cloudu?

Otázka bezpečnosti je pro nás klíčová. V tomto ohledu je přitom potřeba rozlišovat mezi bezpečností samotné technologie a riziky vyplývajícími z lidského faktoru. Pro náš cloud využíváme technologii od firmy Amazon, která je mnohonásobně bezpečnější, než spousta individuálních firemních sítí, do kterých nemusí být těžké proniknout.

Víte už, jak bude vypadat obchodní model tohoto PLM softwaru?

Ano, máme už definováno, kdo ho bude prodávat, za jakou cenu a tuto aplikaci už mohli otestovat i první zákazníci. Mimochodem, většina z těch, kdo se tohoto pilotního provozu účastní, již dříve využívala různé PLM systémy jiných značek, ale teprve s tím od nás realizují své potřeby z hlediska toho, co by měl PLM systém zastat. Doposud v rámci PLM využívali především nástroje pro správu dat, ale Autodesk 360 PLM jde v podpoře procesů mnohem dál.

Váš PLM systém tvoří tři nezávislé aplikace – Vault, Buzzsaw a Nexus. Budou v rámci Autodesk 360 nabízeny jako nerozlučná kombinace v podobě jednoho produktu, nebo půjde spíš o koncept produktových balíčků, které v současnosti nabízíte jako tzv. Autodesk Suites?

Bude se to velmi podobat našim balíčkům (Suites), aby si každý zákazník mohl vybrat ty aplikace, které se mu právě hodí. Například Vault je skvělý pro výměnu dat v rámci firmy, zpoza firewallu. Když potřebujete sdílet data v rámci rozptýlených pracovišť jednoho podniku, přijde vám vhod Nexus. A pokud posíláte data ven, kupříkladu svým dodavatelům, uplatníte Buzzsaw.

Kdy se váš PLM systém dostane k českým zákazníkům?

Jeho uvedení je chystáno na první kvartál roku 2012, čeští uživatelé by se pak měli dočkat lokalizované verze v kvartálu dalším.

Bude do češtiny lokalizováno i všech těch sto čtyřicet doplňkových aplikací, které Autodesk 360 PLM provázejí?

Samozřejmě, lokalizováno bude vše do devatenácti jazyků včetně češtiny. Mimochodem, v Česku máme vývojový tým. Sídlí v Děčíně  – stojí třeba za aplikací ForceEffect, kterou jsme představili před pár dny. To musíte vyzkoušet, jsme na ně fakt hrdí.

Díky za rozhovor.

Komentáře