Podstatná změna licenční politiky čeká zákazníky společnosti Autodesk, kteří si vystačí s nepravidelným upgradováním svého softwaru.

Podobně jako vloni Adobe, také Autodesk začne poskytovat nejnovější verze svých aplikací pouze těm zákazníkům, kteří u něj utrácejí na pravidelné bázi v rámci tzv. subscription (roční předplatné, které se pravidelně obnovuje). Tyto změny mají vstoupit v platnost 1. února 2015. Jestliže tedy patříte k těm, kdo používají starší verzi softwaru značky Autodesk, pro niž je ještě možné zakoupit upgrade, máte na to necelý poslední rok.

Této skutečnosti jsou si vědomi i prodejci řešení značky Autodesk, takže například české CAD Studio přispěchalo se zvýhodněnou nabídkou „last moment“ upgradů se slevou 30 %, které lze využít pro AutoCAD a jeho varianty, Vault, Revit, Inventor, 3ds Max a další aplikace, nejpozději však do 25. dubna tohoto roku.

Nikterak překvapivá znouzectnost

Touto změnou, kterou nemalé procento zákazníků pravděpodobně nepřivítá s úsměvem na rtech, se Autodesk přibližuje chování celého trhu s CAD softwarem, kde největší dodavatelé těchto systémů dlouhodobě těží především z pevných vazeb na zákazníky díky dlouhodobým kontraktům, namísto prodeje jednotlivých licencí. V důsledku toho pak na tyto dodavatele tolik nepůsobí výkyvy v poptávce způsobované momentální ekonomickou náladou a mohou snáze plánovat investice do dalšího vývoje produktů.

V případě Autodesku je tento aspekt ještě zjevnější ze tří důvodů – oproti jeho velkým CAx konkurentům cílí nemalou část portfolia na strádající segment stavebnictví, značné množství licencí (zejména AutoCADu) prodává jednotlivcům, kteří raději čas od času upgradují, než aby si dlouhodobě pronajímali, a nakonec – přiblíží tak obchodní politiku režimu cloudových aplikací, kde se již jiný způsob než pronájem aplikace ani nedá předpokládat.