Portál 123Dapp.com určený 3D modelářům-začátečníkům, kutilům, studentům i dětem navštívily během šesti let miliony uživatelů, kterým bezplatné aplikace a služby pomáhaly realizovat jejich tvůrčí nápady. Zpráva z blogu společnosti Autodesk však překvapí nejednoho uživatele: provoz portálu bude během několika měsíců ukončen a funkce konsolidovány do několika hlavních řešení, jako jsou Tinkercad, Fusion 360 či ReMake.

Před šesti lety spustila společnost Autodesk webový portál 123Dapp.com, na kterém uživatelé postupně získali bezplatný přístup k řadě praktických řešení. Například 123D Catch převádí fotografie ve 3D modely, 123D Make pomáhá připravovat animované montážní návody, Circuits zase navrhovat elektronické projekty a tištěné spoje atd. Dostupnost některých řešení se navíc postupně rozšířila ze stolních počítačů až do mobilních zařízení s operačními systémy iOS a Android.

Pomocí mobilního telefonu se vytvoří série snímků. Aplikace Autodesk 123D Catch převede snímky ve 3D model. Foto: Autodesk 123D Catch
Aplikace Autodesk 123D Catch převádí sérii fotografií ve 3D model. Foto: Autodesk 123D Catch

Z důvodu náročnosti podpory a složitosti rozdrobeného portfolia aplikací 123D však společnost Autodesk oznámila na konci roku razantní krok – rozhodla se provoz portálu na jaře ukončit a mnohé aplikace po 31. březnu již samostatně neaktualizovat (a nenabízet ke stažení). Za žádných okolností však nechce opustit komunitu uživatelů aplikací 123D – kontakt s ní chce nadále udržovat a pro případné dotazy již běží diskusní fórum s podporou. Společnost Autodesk zde chce odpovědět na všechny klíčové dotazy a pomoci tak uživatelům, kteří mají i nadále zájem o bezplatná řešení pro počítačem podporované navrhování, najít oblíbené funkce v nástupnických aplikacích.

Aplikace 123D jsou zatím nadále přístupné on-line (můžete si je tedy i bezplatně stáhnout), před úplným odstavením portálu budou uživatelé včas varování a vyzvání ke stažení svých projektů (mají-li je uloženy v cloudu). Autodesk ujišťuje, že bude nadále poskytovat bezplatné nástroje pro kutily, studenty a pedagogy i příznivce digitálních řešení po celém světě. Z řešení, kterých se ukončení vývoje rozhodně netýká, v tuto chvíli můžete vyzkoušet třeba Tinkercad, jednoduchý modelář vhodný i pro děti a začátečníky, či Fusion 360. Tento pokročilý CAD/CAM/CAE systém podporuje výstup pro 3D tisk, využívá cloudových výpočtů a je dostupný bezplatně i začínajícím projektům a kutilům.

Komentáře