Publicista Ralph Grabowski přinesl na svém blogu World CAD Access zprávu o připravované žalobě tří společností, které vydělávají na napodobování populárního AutoCADu.
Ačkoliv se může zdát, že AutoCAD již nehraje v nabídce Autodesku prim, stále je to velmi oblíbený a docela výnosný software a z ranku komerčních řešení zřejmě dosud nejrozšířenější CAD na světě, i když jeho prodeje v posledních letech mírně slábnou (letos je už AutoCAD dokonce „bezplatnou“ součástí všech profesních produktových sad Autodesku, kde doprovází specializované 3D aplikace).
Firmy ZwCAD Software a ZwCAD Design, o nichž se obvykle mluví v tandemu jako o „ZwSoftu“ a vedle nich americká společnost Global Force Direct, stojí za softwarem ZwCAD, který jako by AutoCADu z oka vypadl. Nutno podotknout, že podobných klonů existuje celá řada, od známého IntelliCADu (a na něm postavených odvozeninách) přes BricsCAD po GstarCAD a další.
Autoři ZwCADu však možná uvázali sami sobě smyčku, pokud se potvrdí podezření, se kterým je nyní zahajován zmíněný spor. Jeho podstatou má být podezřele podobné chování ZwCADu s AutoCADem, a to i v nestandardních situacích, jako jsou chyby v aplikaci, což vede k tomu, že ZwCAD možná obsahuje programový kód zkopírovaný přímo z AutoCADu.
Zatímco tedy Autodesk nemůže žalovat jiné výrobce CAD softwaru, kteří AutoCAD napodobují jen navenek, ale „uvnitř“ svoje systémy naprogramovali sami, v případě ZwCADu mohlo dojít ke zneužití originálních kódů AutoCADu poté, co byl ZwCAD vloni kompletně přeprogramován a představen jako ZwCAD+ (předtím používal legálně dostupné kódy systému IntelliCAD).
Je ještě brzy hádat, jak tento soud dopadne. Autodesk nemá ani v případě prokázání provinění ZwSoftu páky na to, aby mu zamezil v další činnosti, neboť do Číny jeho moc jednoduše nesahá. Získáním takového rozsudku může zabránit v šíření systému ZwCAD+ na území USA, případně i v kooperujících evropských zemích včetně České republiky.
Boj proti napodobeninám AutoCADu se však zdá již prohraný. Už jen z toho důvodu, že jsou zde jiné alternativy, jako třeba DraftSight, které jsou tvrdě po krku právě i ZwCADu, už jenom tím, že jsou jednoduše dostupné zcela zdarma. A vzhledem k tomu, jaká korporace stojí právě za systémem DraftSight, by bylo zřejmě bláhové předpokládat, že by si v tomto případě (evropský) výrobce neošetřil potenciální rizika a byl by natolik hloupý, že by „kradl“ intelektuální vlastnictví programátorů z firmy Autodesk.
4 Comments
V článku je jedna velmi zásadní chyba a to ve větě ‚Nutno podotknout, že podobných klonů existuje celá řada, od známého IntelliCADu (a na něm postavených odvozeninách) přes BricsCAD po GstarCAD a další.‘ V ní je program BricsCAD házen do jednoho pytle s klony IntelliCADu. BricsCAD není žádným klonem, jedná se o původní software, plně vyvíjený společností Bricsys a jejimí licenčními partnery. BricCAD je vyvíjen od roku 2005 jako zcela nový software nezávislý na IntelliCADu. Bricsys dodržují kompatibilitu s AutoCADem, ale nic nekopírují a ve vývoji se ubírají vlastním směrem. Společnost Bricsys v roce 2014 opustila ‚kolébku klonů‘ konzorcium IntelliCAD® Technology Consortium.
Pane Matějko, jako autor článku si dovolím k vašemu komentáři podotknout, že v tomto článku není nikde uvedeno, že je BricsCAD klonem IntelliCADu, naopak těmi jsou míněny ty obecně uvedené v závorce. Na druhou stranu, to, že je BricsCAD svým způsobem klonem AutoCADu, tak jako IntelliCAD (a na něm odvozené), je snad poměrně zřejmé… odklon některých výrobců CAD softwaru od konsorcia ITC je mi znám. A všechna čest Bricsysu, že se to také rozhodl naprogramovat po svém.
Pingback: ZwSoft se brání nařčení Autodesku z kopírování programových kódů AutoCADu » CAXMIX.cz
Pingback: Nizozemský soud shledal žalobu Autodesku na ZwSoft jako neopodstatněnou » CAXMIX.cz