Společnost Autodesk zjednodušila od 7. ledna 2017 licencování CAM produktů řady Inventor HSM a HSMWorks. Tato řešení pro integrované 3D navrhování a počítačovou podporu programování jsou dostupná formou sjednocené sady aplikací Autodesk HSM. Ta zahrnuje CAM modul pro SolidWorks a Inventor, licenci Inventoru Professional a Autodesk Fusion 360.

Autodesk HSM nabízí výkonné a efektivní CAM nástroje. V jednom uživatelském prostředí bez potřeby převodu dat tak můžete generovat NC kód. Aktuální sada aplikací Autodesk HSM 2018 je dostupná ve dvou komerčních úrovních – Premium a Ultimate. Varianta Ultimate obsahuje navíc – oproti verzi Premium – podporu 5osého obrábění pro všechny 3D CAD platformy – SolidWorksInventor a Fusion 360. Nabídka CAM aplikací Autodesku se tak zjednodušila na dva produkty.

Stávající předplatitelé (se Subscription Maintenance) Inventoru HSM i HSMWorksu (základní verze nebo verze Pro) mohou ihned začít využívat další produkty odpovídající nové sadě aplikací Autodesk HSM – a to bez dalších nákladů, v rámci svého předplatného (produkty jsou dostupné z Autodesk Accounts).

Inventor HSM se změnil na sadu aplikací Autodesk HSM. Ta je dostupná ve verzích Premium a Ultimate. Obrázek: Autodesk
Inventor HSM se změnil na sadu aplikací Autodesk HSM. Ta je dostupná ve verzích Premium a Ultimate. Obrázek: Autodesk

Licenci Autodesk HSM je možné získat formou ročního, víceročního či kvartálního pronájmu (tzv. Subscription). Cena sady se nemění a je sjednocena s celoevropskými cenami. Orientační cena Autodesk Inventoru Professional je 56 500 korun, za roční předplatné sady Autodesk HSM Premium zaplatíte 73 000 korun. Chcete-li Autodesk HSM Ultimate, který obsahuje navíc souvislé obrábění v pěti osách, zaplatíte 115 000 korun.  Rozdíl ceny CAM řešení je asi 17 500 korun za rok. Máte-li o Autodesk HSM (Inventor HSM Pro) zájem, můžete jej otestovat v rámci 30denní zkušební verze. Dostupné je i bezplatné řešení Inventor HSM Express, které však vyžaduje licenci Inventoru.

Co obsahují jednotlivá řešení:

  • Inventor HSM Express je bezplatná nadstavba Inventoru pro 2osé a 2,5osé obrábění a vyvrtávání. Vyžaduje Inventor nebo Inventor LT, 2017, 2016, 2015 či 2014.
  • Autodesk HSM Premium je CAD/CAM sada aplikací pro 2,5osé, 3osé, 5osé indexované obrábění a soustružení s poháněnými nástroji. Sada obsahuje Inventor Professional 2017, Fusion 360 a nadstavbu pro SolidWorks (nahrazuje Inventor HSM a HSMWorks).
  • Autodesk HSM Ultimate je CAD/CAM sada aplikací pro 2,5osé, 3osé, 5osé indexované a souvislé obrábění a soustružení s poháněnými nástroji. Sada obsahuje Inventor Professional 2017, Fusion 360 Ultimate a nadstavbu pro SolidWorks (nahrazuje Inventor HSM Pro a HSMWorks Premium).

Zdroj: CAD Studio a CAD CAM Systems

Komentáře