Už mnoho let není pochyb o tom, že Autodesk je globální lídr na trhu s CAD softwarem – minimálně z hlediska příjmů se dlouhodobě udržuje na přední příčce žebříčku. Donedávna mu však oproti zavedené konkurenci chyběly dvě docela důležité věci. Teď už nechybí.

Hlavu si nad tím lámal nejeden analytik, novinář a možná taky uživatel – proč Autodesk tak dlouho vzdoroval PLM a proč byl tak laxní k CAM softwaru, když oba typy zmíněných aplikací znamenaly logickou díru v jeho nabídce.

Kdo situaci sleduje hlouběji, je mu známo, že se Autodesk vždy snažil „držet svého kopyta“, tedy přímo softwaru pro konstruování a projektování, který doplňoval jen o ty nejnutnější služby a software pro svoji typickou zákaznickou bázi, tedy pro konstruktéry a projektanty.

Trh se však konsoliduje, potřeby uživatelů rostou a s nimi se nezbytně musí vyvíjet i tento softwarový gigant. Dělá to však způsobem sobě vlastním, což nejlépe ilustruje jeho pojetí PLM, které nakonec akceptoval a vloni v zimě představil s velkou parádou.

Letos přichází s další zásadní novinkou – kupuje technologie společnosti HSMWorks, takže bude mít konečně taky „svůj vlastní CAM“. Poměrně kuriózní situace tak nastává pro konkurenci Autodesku – HSMWorks byl totiž doposud vnímán jako jedno z nejvyužívanějších CAM řešení pro SolidWorks. Pro jeho největšího rivala je to další akvizice, znamenající asi ne zrovna příjemnou „ránu pod pás“, zejména poté, kdy před časem SolidWorks obdobným způsobem přišel o externí modul Moldflow pro formařinu.

Bude proto zajímavé sledovat další vývoj. HSMWorks totiž v současnosti nabízí velké množství prodejců SolidWorksu, pro které se z tohoto softwaru může rázem stát poměrně nežádoucí element. Při pohledu na aktuální podobu webu HSMWorks.com, kde se snoubí obě nesmiřitelné značky vedle sebe, každopádně nezaujatému komentátorovi padá brada…

Autodesk jako dodavatel CAMu pro SolidWorks na webu HSMWorks.com. Archiv redakce

 

Komentáře