Společnost Autodesk představuje práci jednoho ze svých významných zákazníků – brněnské firmy Bosch Rexroth, která s pomocí jejího softwaru Autodesk Inventor a Autodesk Vault navrhuje automatizované systémy divadelních jevišť.

(Zdroj: Tisková zpráva)

Brněnský Bosch Rexroth využívá Autodesk Inventor a Autodesk Vault ke konstruování unikátních jevištních systémů

Úspěšný projekt ve státním cirkusu v Minsku otevírá společnosti významný ruský trh

PRAHA, 19. října 2011 – Společnost Autodesk, světový lídr v oblasti 3D návrhového, konstrukčního a animačního softwaru, oznámila, že brněnské zastoupení společnosti Bosch Rexroth úspěšně využívá řešení Autodesk Inventor a software pro správu dat Autodesk Vault k navrhování sofistikované jevištní techniky v regionu střední a východní Evropy. Skupina Systems & Engineering, která v Bosch Rexroth zajišťuje zakázky z oblasti divadelní techniky, nedávno díky používání produktů Autodesku úspěšně realizovala projekty pro divadla ve slovenském Martině a polském Krakově, a nejnověji také rozsáhlý projekt jevištního systému ve státním cirkusu v běloruském Minsku.

V rámci projektu v Minsku konstruktéři Bosch Rexroth navrhli a instalovali systém, který dokáže během představení automatizovaně a během několika málo minut vyměnit podlahu, např. z manéže pro zvířata na taneční parket, světelnou podlahu či plochu se syntetickým ledem. Celý systém je postaven na konceptu tzv. zásobníku, kdy jednotlivé podlahy jsou umístěny nad sebou a vysouvají se dle potřeby pomocí hydraulického pohonu zajištěného čtyřmi hydroválci. Celý zásobníkový systém, který se skládá z více než 70 000 jednotlivých dílů, je automatizovaně ovládán z centrálního pultu stiskem příslušného tlačítka.

Digitální prototypování v Autodesk Inventoru

Hlavní výzvou projektu bylo vyrovnat se se zatížením plochy velkými zvířaty (např. hroch, slon apod.) a s omezeným prostorem pod manéží – při průměru cirkusové arény 13 m a hmotnosti celého pohyblivého systému 133 tun museli konstruktéři počítat s přesností pozicování na 1 milimetr. K návrhu systému byl kompletně využíván produkt Autodesk Inventor, s pomocí kterého konstrukční tým Bosch Rexroth navrhl a vypočítal celkové dispozice systému a analyzoval a simuloval průhyb jednotlivých podlah na základě zátěže. Rovněž byly simulovány zdvihy pohyblivé konstrukce a návaznosti jednotlivých pohybů – například jenom zasunutí jedné kazety tvoří 27 pohybů elektrických pohonů, které musí na sebe přesně navazovat.

„V řešení Autodesk Inventor jsme našli vynikající nástroj, který nám umožňuje navrhovat přímo ve 3D prostředí,“ řekl Petr Suchomel, Projektant divadelní techniky, Systems & Engineering, Bosch Rexroth spol. s r.o. „Vizualizované a animované výstupy z Inventoru, postavené na skutečných dispozicích budovy cirkusu a reálném předpokládaném zatížení, nám pomohly nejlepším způsobem přesvědčit zákazníka o tom, že dané řešení je pro jeho potřeby to nejvhodnější. Díky realisticky vytvořenému digitálnímu prototypu jsme také nemuseli na daném modelu měnit prakticky nic až do konce stavby, což eliminovalo značné vícenáklady spojené s případnými předělávkami.“

„Jednou z klíčových vlastností řešení Autodesk Inventor je práce s velkými sestavami,“ řekl Martin Peňáz, manažer strojírenských řešení ve společnosti Autodesk. „Předním výrobním společnostem, jako je Bosch Rexroth, poskytuje Inventor požadovanou přesnost při detekci kolizí v rozsahu pohybu a nabízí věrné vizualizace a animace, které pomáhají zlepšit komunikaci se zákazníky.“

Autodesk Vault pro spolupráci s externisty

Významnou úlohu v projektu sehrál také produkt Autodesk Vault pro správu produktových dat. Pro konstrukce detailních částí systému byli využíváni externí konstruktéři, kterým bylo umožněno sdílet aktuální verze 3D návrhu v prostředí Autodesk Vault. Hlavní konstruktér pak mohl při osobních návštěvách stavbu kontrolovat přímo na kompletním 3D modelu ve svém notebooku, přičemž měl jistotu, že má k dispozici aktuální verzi návrhu, a zadávat případné změny na stavbě zpět do digitálního modelu.

„V průběhu projektu nám významně pomohlo řešení Autodesk Vault, které jsme na tomto projektu začali intenzivně využívat. Rozdíl ve spolupráci jednotlivých členů týmu oproti předchozím projektům byl hlavně ve fázi finalizace projektu opravdu markantní,“ dodal Petr Suchomel.

Firma se chce s využitím reference v Minsku dále zaměřit na dodávky systémů do Ruska, které má dlouholetou tradici kamenných cirkusů. V segmentu divadelní techniky firma Bosch Rexroth na základě svých zkušeností v Martině a Krakově vytvořila studii v rámci projektu budoucí výstavby nového divadla v Plzni, které má využívat nejmodernější technologie.

Řešení Autodesk Inventor a Autodesk Vault dodala do Bosch Rexroth společnost CAD Studio, partner Autodesku. Více o nástrojích pro produktový design naleznete zde.

O společnosti Bosch Rexroth

Bosch Rexroth je jedním z předních a celosvětově uznávaných výrobců a dodavatelů technologií pro pohony a řídicí systémy. Společnost působí na českém trhu od roku 1990 jako dceřiná společnost Bosch Rexroth AG. Centrála společnosti a výrobní závod se nachází v Brně, pobočky jsou pak v Praze a Ostravě. Výrobní závod v Brně se soustřeďuje na výrobu hydraulických systémů. Jednou z odborných skupin působících ve společnosti je skupina Systems & Engineering, která zajišťuje zakázky z oblasti divadelní techniky. Brněnský tým, který v této oblasti funguje jako kompetenční centrum Bosch Rexroth pro střední a východní Evropu, navrhuje a dodává specializované jevištní systémy.

O společnosti Autodesk

Autodesk, Inc. je světový lídr v oblasti 3D návrhového, technického a animačního softwaru pro výrobu, stavebnictví, média a zábavu. Software od Autodesku pro návrh, vizualizaci a simulaci svých nápadů využívají zákazníci z odvětví strojírenství a výroby, architektury, stavebnictví, médií a zábavy – včetně 15 posledních vítězů filmových Oscarů (Academy Award) za nejlepší vizuální efekty. Od uvedení aplikace AutoCAD v roce 1982 nabízí Autodesk nejširší portfolio moderních softwarových aplikací pro globální trh. Další informace o společnosti Autodesk najdete na webu www.autodesk.cz.

Komentáře