Dlouho očekávané se vyplnilo: v poslední srpnový den firma Autodesk oficiálně zveřejnila svůj záměr zpřístupnit její nejprodávanější produkt, CAD systém AutoCAD, pro Apple Mac.

AutoCAD je zhruba s deseti miliony uživatelů patrně nejznámějším CAD systémem na světě. Jeho mimořádný úspěch je spojován s rozvojem počítačového konstruování na osobních počítačích typu PC, které Autodesk velmi vhodně podchytil, avšak ani na strojích s logem nakousnutého jablka nezažívá premiéru. S platformou Apple býval kompatibilní již dříve – poslední taková verze ale vyšla v roce 1992 a její další rozvoj i podpora byly zastaveny vzhledem k tehdy malému komerčnímu potenciálu.

Nová verze AutoCADu 2011, nativně podporující operační systém Mac OS X, má být k dispozici již počátkem podzimu. Zahraniční média uvádějí, že by se její cena neměla lišit od verze pro Windows (tj. v USA 3 995 dolarů a roční Subscription 450 dolarů).

Oficiální tisková zpráva neuvádí, zda se bude výbava programu pro Windows a Mac lišit, zmiňuje pouze to, že program „nabízí intuitivní rozhraní, na které jsou uživatelé Maců zvyklí a zpřístupňuje jim mnohé z výkonných funkcí AutoCADu“. Nad rámec toho, co u AutoCADu známe, bude k dispozici názornější grafické procházení výkresových souborů a možnost využívání dotykových gest na noteboocích s dotykovým displejem. Velkou devízou programu je plná podpora originálního souborového formátu DWG, díky níž bude nyní možné na Mac OS X pracovat s libovolnou verzí těchto souborů.

Souběžně s AutoCADem pro Mac Autodesk představil bezplatnou aplikaci AutoCAD WS, určenou pro mobilní dotyková zařízení iPad, iPhone a iPod. Nabízena bude stejně jako ostatní obdobné programy přes internetový obchod Apple App Store. Jejím hlavním smyslem je umožnit uživatelům AutoCADu snadnou přenositelnost elektronických výkresů do terénu.

(Zdroj: Autodesk.com)

Komentáře