Srovnávat strojírenské CAD systémy? To se nedělá… už jen proto, že každý uživatel má své specifické potřeby a různé funkce využije v nestejné míře, nemá takové úsilí smysl. Když však před sebou vidím krabici s novým Alibre Designem, nedá mi, abych nevěnoval srovnání aspoň těmto krabicím.

Alibre Design je bezesporu velmi zajímavý software pro strojírenské konstruování. Základní verzi pořídíte za pouhých pár tisíc korun, ta nejvyšší zase nabídne nástroje, za které by se nemusely stydět ani aplikace řádově dražší. Při pohledu na design obalu DVD s nejnovější verzí tohoto softwaru jsem se však nemohl ubránit pocitu dejà vu… za vše může ten oranžový obdélník.

Černé pozadí, oranžový text a oranžový obdélník v podání produktu Alibre Design 2012

Svědčí to buď o naprosté kreativní bídě mezi designéry takových obalů, nebo jak jinak si vysvětlovat, že se tento prvek objevuje ve spojení už se třetím významným strojírenským 3D CADem v řadě? Prvním byl Autodesk Inventor, následně SolidWorks a nyní Alibre Design – jako by snad posledně jmenovanému unikalo, anebo nevadilo, že předešlí dva se kvůli oranžovému obdélníku ve stejných souvislostech neváhali soudit.

Černé pozadí, oranžový text a oranžový obdélník v podání produktu Autodesk Inventor Suite

Autodesku se tedy zřejmě podařilo ustavit ne jeden, ale dva oborové standardy: výkresový formát DWG (o němž bylo mimochodem právě nedávno rozhodnuto, že jej nelze registrovat jako ochrannou známku) a oranžový obdélník na krabici se strojírenským CADem. Aktuální Autodesk Inventor 2012 už sice s Alibre Designem 2012 spojuje jen shodně černé pozadí, i tak je ale podobnost zarážející. Však posuďte sami.

Komentáře