Nabídka CAD systémů, za které nemusíte utratit jedinou korunu, se v posledních letech utěšeně rozrůstá. Bezplatný software, ve výbavě srovnatelný s tím, za nějž byste ještě relativně nedávno utratili desítky tisíc, lze nyní legálně získat za cenu několika sekund věnovaných vyplnění registračního formuláře.

Creo Elements/Direct Modeling PE 3.0

Jedním z nejdéle nabízených bezplatných CAD systémů je aplikace CoCreate Modeling Personal Edition. Na tomto jeho statutu nic nezměnila ani akvizice značky CoCreate firmou PTC a nedávné přejmenování na Creo Elements. Produkt je nadále vyvíjen jako volně dostupný, přičemž takto účelně slouží v prosazování vyspělejší placené verze.

Creo Elements/Direct Modeling PE 3.0 přináší více než 400 vylepšení. Nabízí intuitivní 3D konstruování v reálném čase, realistické zobrazení modelu a ze své historické podstaty i možnost přímých úprav geometrie. Aktuální verze obsahuje funkce pro efektivnější modifikace modelů prostřednictvím inteligentních 3D kót, snazší tvorbu řezů, zrcadlení sestav s automatickou detekcí symetrických podsestav a mnoho dalšího.

Creo Elements/Direct Modeling Personal Edition 3.0 se chlubí
realistickým zobrazením modelů.

Bezplatná edice programu se od komerční liší řadou omezení. Jmenovitě není podporována tvorba plechových dílů, export do DWG formátu, fotorealistické vizualizace, import některých důležitých formátů 3D dat, doplňkové moduly atd. Tím nejpodstatnějším je možnost vytvářet sestavy z maximálně šedesáti dílů, což víceméně vylučuje produktivní využití tohoto softwaru – například pro výukové účely však jde stále o velmi zajímavý nástroj.

Program je k dispozici na webu PTC v anglické verzi pro platformu Windows. Podporovány jsou 32bitové i 64bitové Windows 7, Vista a XP.

DoubleCAD XT 3

Kdo si vystačí s 2D kreslením, těžko najde ve sféře freewaru lepší volbu než DoubleCAD XT, který svojí výbavou i výkonností v mnohém připomíná globálně proslavený AutoCAD LT, na jehož úspěchu tato aplikace firmy IMSI Design neskrytě parazituje.

Výhodou DoubleCADu XT 2 je česká lokalizace uživatelského
rozhraní. Aktuální třetí verze zatím počeštěna nebyla.

Velkou výhodou DoubleCADu XT pro české uživatele je i fakt, že u nás společnosti Špinar – software program distribuuje v lokalizované verzi. Bez ohledu na to, do jaké míry se autoři DoubleCADu snaží svůj produkt srovnávat s mnohem vyspělejším AutoCADem, jedná se o velmi užitečný software, který v některých provozech může skutečně nahrazovat komerční 2D CADy. Dobře si rozumí s formátem DWG a licenční podmínky povolují jeho použití také pro výdělečnou činnost. Ne nadarmo je tento program dlouhodobě nejstahovanějším bezplatným CAD systémem ze serveru Download.com.

DraftSight Beta

Ještě ne zcela vykovaným želízkem v ohni bezplatných CADů je novinka od Dassault Systémes, program s názvem DraftSight. Ani jeho koncepce příliš nevybočuje z principů definovaných před mnoha lety AutoCADem, které jsou dnes vlastní většině 2D CAD systémů nehledě na jejich značku. DraftSight je k dispozici jako funkční vývojová betaverze. Jeho výrobce jej propaguje jako aplikaci ideální k prohlížení, tvorbě a sdílení technické dokumentace, přičemž podporuje rozvoj uživatelské komunity kolem programu. Škála nabízených funkcí slibuje mnohé – u finální verze bude pro reálný provoz podstatná míra kompatibility s formátem DWG, jelikož tento je v aplikaci DraftSight suplován sice vyspělou, nicméně stále „neoriginální“ alternativou od Open Design Alliance (s originálním DWG jsou dosud kompatibilní pouze produkty Autodesku a Bentley).

DraftSight svoje karty dosud zcela neodkryl,
partie je nicméně rozdána slibně.

Pokud si myslíte, že patříte k uživatelům, kterým mají bezplatné CAD aplikace co nabídnout, rozhodně neváhejte s jejich stažením. Registrační, respektive aktivační proces, je ve všech případech snadný a rychlý. Krom času, který se rozhodnete věnovat seznámení s tímto softwarem, vás i v případě zklamání může uklidnit vědomí, že za zkoušku v tomto případě skutečně nic nedáte.

(Zdroj: PTC, IMSI Design, Dassault Systémes)

Komentáře