Firma Adobe rozpustila svoji mladou strojírenskou divizi a další vývoj formátu 3D PDF přenechala jiným. Znamená to konec snah o univerzální výměnnou platformu?

Takzvané výměnné formáty CAD dat zažívaly před pár lety veliký boom a svůj vlastní odlehčený formát pro výměnu 3D informací chtěl mít každý z velkých dodavatelů návrhového softwaru. Výsledkem je několik velmi šikovných, nicméně vzájemně nekompatibilních řešení, takže snaha o oslovení svých i konkurenčních zákazníků napříč trhem vycházela prakticky vniveč. Příslib univerzální platformy přišel v roce 2006, kdy na toto roztříštěné bojiště vstoupila společnost Adobe s programem Acrobat 3D.

Její formát PDF zastává v oblasti elektronické dokumentace téměř monopolní postavení a nová specifikace U3D měla nastolit tentýž stav ve třetí dimenzi. Zejména pak oslovit uživatele z obřího trhu strojírenských aplikací – dobrou motivací byly úspěchy 2D PDF mezi stavebními projektanty a architekty.

Své ambice v Adobe zdůraznili akvizicí francouzské firmy Trade and Technologies France (TTF), díky které mohly být do Acrobatu zařazeny vyspělé překladače CAD dat a také nový formát PRC, nabízející mnohem lepší kompresi než dosavadní U3D. Takto vzniklý Adobe Acrobat Pro Extended, uvedený na trh před dvěma lety, působil jako malé zjevení, jelikož nabízel podporu mnoha CAD formátů se zachováním klíčových informací k designu, a to za velmi výhodnou cenu (překladače jednotlivých CAD formátů dodávané jako plug-iny, jsou samostatně výrazně dražší, než tento software, nabízející podporu celé řady z nich současně).

Program se přesto neujal. V rámci restrukturalizace, vynucené propadem tržeb, proto Adobe koncem roku 2009 byznys strojírenských řešení náhle opustila a skupinu, která zajišťovala jejich vývoj, zrušila. Aby byla zajištěna další existence 3D PDF, PRC a udržena podpora stávajících zákazníků, včetně těch, kteří z historických důvodů využívají překladače od TTF, našla firma partnera ve společnosti Tech Soft 3D, která má technologii dále rozvíjet a připravovat aktualizace v souladu s uváděním nových verzí CAD formátů.

Praktický dopad na používaný software bude nejspíše ten, že Adobe Acrobat pozbude nástroje pro přímý import CAD formátů a nadále bude cílit především na uživatele 2D CADů, pro jejichž výkresy poskytuje dostatečně komfortní zázemí. Možnost prohlížet 3D data v PDF zůstane zachována a Adobe ji míní nadále podporovat, nicméně pro vkládání prostorových informací do těchto souborů bude nutné zakoupit specializované aplikace od jiných firem. Pro mnohé uživatele to bude znamenat jediné – zůstat věrni některému z výměnných formátů, jenž je vlastní jimi používanému CAD systému a který mohou většinou využívat zcela zdarma.

Zdroj: Adobe, Tech Soft 3D

Komentáře