Firma 3Dconnexion se počátkem března pochlubila prodejem miliontého polohovacího zařízení, které označuje jako „3D myš“. Je to vhodná příležitost k tomu podívat se na nabídku těchto pomůcek detailněji.

Rozdíl mezi ovládáním jakéhokoliv programu pro prostorové modelování s 3D myší a bez ní lze s trochou nadsázky přirovnat ke konfrontaci 2D a 3D CAD softwaru. V obou případech je možné vytvořit projekční podklady k navrhovanému produktu. Liší se však způsob, jakým svého výsledku dosáhnete. Můžete jít cestou „tradiční“, při níž se nemusíte seznamovat s žádnými novotami. Můžete však zvolit také cestu objevnou – v tomto případě chopit se 3D myši – a zjistit, že stojí za to si nové technologie alespoň osahat.

3D myš za svoje označení vděčí snad jen tomu, že na pracovním stole sousedí s myší klasickou a stejně jako ona (ač ta může být už bezdrátová), má taky svůj ocásek, vedoucí k USB konektoru.

Způsob práce s 3D myší je však zcela jiný – srovnatelný je spíše s herním joystickem, jelikož i zde držíte v prstech grip, s jehož pomocí navigujete ve virtuálním prostředí počítačového programu. Použití nachází napříč mnoha obory, od strojírenského konstruování, přes stavební projektování a 3D modelování až po zábavu v aplikacích jako je třeba Google Earth.

V kombinaci s běžnou myší a klávesnicí vám toto zařízení umožní pracovat ve 3D programech výrazně produktivněji – samozřejmě za předpokladu, že přijmete za své jeho specifické ovládání a naučíte se vnímat interakci se softwarem jinak, než jak jste dosud zvyklí.

Jednoduchý výběr

Firma 3Dconnexion tyto přístroje vyrábí jako jediná na světě. V nabídce má v současnosti čtyři modely v cenovém rozpětí od tří tisíc do zhruba čtrnácti tisíc korun. Nejlevněji pořídíte miniaturní SpaceNavigator for Notebooks, který je už svým pojmenováním předurčen pro spolupráci s notebooky. Uplatnění proto najde například i v cestovní tašce konstruktéra, jenž u své pracovní stanice používá sofistikovanější model 3D myši, kterou s sebou nechce vláčet na služební cesty.

V obdobné cenové relaci se pohybuje mírně větší, ale pořád dostatečně kompaktní SpaceNavigator, určený především pro domácí uživatele. Zhruba za osm až deset tisíc korun lze sehnat SpaceExplorer – profesionální polohovací zařízení s ergonomickou platformou a řadou programovatelných tlačítek. Na špici cenové i výkonnostní se nachází SpacePilot Pro (podrobně jsme se mu věnovali v minulém čísle). Cenou, ale především výbavou a technickými možnostmi je cílen na nejnáročnější uživatele a svoje místo si nachází po boku nejvýkonnějších počítačů pro 3D grafiku.

Kompletní nabídka 3Dconnexion, zleva: SpacePilot Pro, SpacePilot, SpaceExplorer, SpaceNavigator a SpaceNavigator for Notebooks.

3D myš pro maximální nasazení

SpacePilot Pro, nejpokročilejší polohovací zařízení od 3Dconnexion je svým tělem i funkcemi podřízeno vysoce produktivnímu využívání. Velikost ovládacích prvků a celková ergonomie jsou optimalizovány s ohledem na to, že uživatelova ruka na tomto přístroji během pracovní doby stráví celé hodiny a nesmí se přesto příliš unavit.

Myš je vybavena velkým množství programovatelných tlačítek – navigační klávesy QuickView zprostředkují okamžitý přístup k 32 standardním pohledům na prostorový model, což oceníte při jeho revizích, prezentacích a hledání chyb. Prostřednictvím inteligentních duálních funkčních kláves se dostanete k deseti aplikačním příkazům.

Zpětnou vazbu usnadňuje velký barevný LCD displej, na němž lze díky aplikaci Workflow Assistant zpřístupnit také obsah emailu přes Microsoft Outlook atd.

Přístroj disponuje též duplicitními klávesnicemi Ctrl, Shift, Alt a Esc, pro jejichž použití (například při zadávání klávesových zkratek) už rukou nemusíte odbíhat zpět ke klávesnici.

SpacePilot Pro standardně podporuje velké množství programů, jmenovitě například systémy SolidWorks, Autodesk Inventor, NX, Solid Edge nebo Pro/Engineer.

Levnější volba profesionálů

SpaceExplorer je stejně jako jeho dražší příbuzný vybaven gripem a senzorem se „šesti stupni volnosti“ a umožňuje jinak nevídanou svobodu při pohybu a navigaci ve 3D softwaru. Jeho tělo je komfortní a stylové, ačkoliv na něm už nenajdete LCD displej a o něco chudší je i nabídka ovládacích prvků.

Tlačítka pro rychlou navigaci vedou ke čtyřem standardním pohledům na 3D model, dvě klávesy funkční a patnáct programovatelných. Stejně jako u verze SpacePilot Pro, i zde jsou začleněna tlačítka Ctrl, Alt, Shift a Esc pro okamžitý přístup ke klávesovým zkratkám a funkcím.

Mobilní a přesto výkonné

Modely SpaceNavigator a SpaceNavigator for Notebooks se liší zejména svojí velikostí – druhý jmenovaný je o třetinu menší a o polovinu lehčí. Rozdíl je také v předpokládaném použití – větší přístroj je určen pro běžnou práci s počítačem, menší potom jako mobilní varianta na cestování s notebookem.

Oba přístroje jsou vybaveny pouze polohovacím gripem a dvěma základními tlačítky (pro přizpůsobení zobrazení a pro přístup k menu), nicméně jsou kompatibilní se stejnými 3D aplikacemi a mnoha operačními systémy, jako pokročilejší modely od 3Dconnexion.

(Foto: 3Dconnexion)

Komentáře