Společnost Urbania se zaměřuje především na vlastní návrhy a výrobu originálních prvků městského mobiliáře (např. laviček, zastávkových přístřešků, stojanů na jízdní kola aj.) pod svou vlastní značkou. Aby mohli být projektanti dostatečně flexibilní, musí mít ve svém portfoliu především silný CAD software.

V začátcích bylo vše navrhováno pomocí tužky, papíru a grafického softwaru Corel Draw, k němuž později přibyl modelář Rhino 3D, pomáhající v případech, kdy bylo nutné zjistit, jak výrobek působí v prostoru.

Výběr 3D CADu, na němž se podílel konstruktér Martin Starý, firmě zabral zhruba čtvrt roku. Během této doby byly vyzkoušeny dva různé CAD systémy, jeden vybavený klasickým modelováním (závislým na historii vzniku modelu), druhý kombinující totéž s moderní metodou volného modelování. Ani jeden však zcela neodpovídal představám uživatelů. Obrat nastal ve chvíli, kdy se dostali k systému SpaceClaim, jehož osvojení panu Starému zabralo – jeho slovy – pouhých pár hodin.

Pracovní prostředí 3D CAD systému SpaceClaim. Foto: Martin Starý

Z pohledu samostatně působícího konstruktéra nebo malého týmu jako největší výhodu softwaru SpaceClaim vnímá modelování bez vazby na historii, a to zejména kvůli potřeba pracovat s CAD daty v různých formátech. „Pokud například váš CAD umí solidně exportovat STEP, SpaceClaim si s tímto formátem poradí úplně stejně jako se svým nativním souborem, prostě otevřete STEP a modelujete dál,“ říká konstruktér, který software testoval a k tomu dodává, že SpaceClaim dokáže přímo načíst i nativní soubory, např. z CAD systémů Creo, Inventor, SolidWorks nebo Catia.

Navrhování plechových dílů v CAD systému SpaceClaim. Foto: Martin Starý

Výhody volného modelování vystihuje Martin Starý takto: „Když modelujete s historií, musíte si na začátku alespoň trochu promyslet, jak budete model tvořit. Při dalším konstruování máte nové myšlenky a nápady, podle kterých model měníte, a to dvěma způsoby. Buď od začátku procházíte a měníte historii tak, jak byla tvořena, anebo na díl nabalujete další prvky. Pokud však modelujete bez historie, můžete model začít jakýmkoliv způsobem a následující postup a změny dělat bez závislosti na předchozí práci. Druhá výhoda spočívá především ve změnách modelů. Vývoj nového výrobku obvykle trvá měsíce a někdy i roky. Za tuto dobu se v historii tvorby modelu těžko vyzná i ten, kdo model od začátku tvořil. Pokud se na modelu vystřídá více konstruktérů, stávají se úpravy spíše utrpením. Přímé modelování bez historie tyto slabiny prostě nemá.“

Tvorbu vizualizací usnadňuje propojení se softwarem KeyShot. Foto: Martin Starý

Autora těchto výroků v systému SpaceClaim překvapila přítomnost nástrojů pro navrhování plechových dílů, které jsou dostupné v rámci standardní licence. Těší ho přitom, že celý SpaceClaim včetně tohoto modulu stojí méně, než samotný modul pro „plechařinu“ jiných softwarových značek, které si ke svému CADu musíte přikoupit. Stejně tak byl potěšen přímým přístupem do knihovny modelů TraceParts a integrace vizualizačního softwaru KeyShot.

SpaceClaim je bezesporu zajímavý software, který má velkou šanci najít příznivce mezi dalšími českými uživateli. Určitě mu v tom pomůže i česká lokalizace, jež byla zpřístupněna právě letos s příchodem nové verze 2012+.

Článek vznikl na základě podkladů získaných od společnosti Nexnet.

Komentáře