Český trh s produkty značky Autodesk prošel během letošního podzimu významnou změnou. Dva nejsilnější prodejci těchto řešení, Dagis a Xanadu, od 1. listopadu vystupují jako jeden subjekt pod názvem CAD Studio. Hlavně o tom, co z této situace vyplývá pro zákazníky obou firem, jsme se bavili s ředitelem nově vzniklé společnosti Čeňkem Černým.

Spojení dvou největších prodejců systémů firmy Autodesk, kteří si museli do značné míry konkurovat, překvapilo vaše zákazníky, obchodní partnery i konkurenty. Odkud vzešel prvotní impuls k propojení Dagisu s Xanadu a vytvoření společného CAD Studia?

Impulsem k propojení firem byl zejména oboustranný zájem akcionářů investovat do atraktivní oblasti CAD a GIS, ve které je příležitost realizovat znalosti a zkušenosti lidí, jež zaměstnáváme. Sloučení dává smysl také s ohledem na změnu přístupu Autodesku, který v poslední době přechází od nabídky jednotlivých produktů k širším oborovým řešením. Větší uskupení dává lepší příležitosti, jak realizovat tato složitější řešení a podporovat velké zákazníky. Z ekonomického i organizačního pohledu se nám takto podařilo překročit „kritickou masu“, to znamená minimální nutné množství lidí a prostředků, které je nutné pro činnost v jednotlivých oborech naší činnosti. Zvýší se tím efektivita naší činnosti.

Čeněk Černý, ředitel nově vzniklé společnosti
CAD Studio. Foto: Jan Homola

Jaké konkrétní dopady bude mít tato změna na dosavadní zákazníky obou firem?

Věříme, že jen pozitivní. Rozšířením týmu lidí a sloučením nástrojů a technických řešení obou firem by se měly v krátké době zkvalitnit služby pro naše zákazníky.

Společně s Xanadu se pod křídla CAD Studia dostává i velmi oblíbený informační portál CADforum.cz, jehož úspěchy už dávno přesahují hranice české kotliny. Jaké plány máte s jeho další existencí a případně rozvojem?

CADforum.cz vnímáme opravdu jako „rodinné stříbro“ a jsme připraveni tuto službu rozvíjet. V novém uspořádání také jednáme o možnosti užší spolupráce s Autodeskem. Právě směrem do zahraničí je velký potenciál pro rozšiřování. Pro zajímavost, anglická verze CADfora má nyní už přes 140 000 individuálních registrací, česká zhruba 28 000. Perličkou jsou exotičtější uživatelé z Barbudy, Malawi, Kokosových ostrovů, Rwandy nebo Belize.

Velké pozornosti se pravidelně těší i konference CADfórum, pořádaná doposud taktéž firmou Xanadu. Máte už jasno v její budoucnosti?

V pořádání konference jako setkání zákazníků budeme určitě dále pokračovat. Přesný koncept pro příští konferenci zatím není ještě stanoven, vyhodnocujeme si zkušenosti z letošní akce, která proběhla na začátku října. S nárůstem kapacity máme jistě příležitost připravit více rozčleněné setkání a v některých tématech jít do větší hloubky.

Celý rozhovor s Čeňkem Černým otiskneme v časopisu CAXMIX 2/2010, který vychází 26. listopadu. Jeho roční předplatné si můžete sjednat přímo zde, a to zcela zdarma (tato akční nabídka je platná pouze do 31. 12. 2010).

Komentáře