Producent špičkového simulačního softwaru zařadil do svého portfolia velmi zajímavý 3D CAD pro přímé modelování. Transakci v hodnotě 85 milionů dolarů v hotovosti firmy uzavřely 30. dubna 2013.

SpaceClaim je jeden z nejmladších CAD systémů – rodit se začal v roce 2005 a jeho první komerční verze byla uvedena na trh o dva roky později. Za sedm let svojí existence stihl získat dobré renomé a slušné povědomí o značce mezi uživateli konstrukčního softwaru. Od počátku byl vyvíjen mimo hlavní proud parametrických aplikací, jako CAD výhradně pro přímé modelování.

Firmu SpaceClaim Corporation založila skupina společníků, mezi nimiž vyčnívá Mike Payne, jako člověk, který během svojí kariéry stál u založení už tří klíčových hráčů na trhu s CAD softwarem. V osmdesátých letech se podílel na založení firmy PTC, která na svět přivedla Pro/Engineer, v letech devadesátých pomáhal s rozjezdem SolidWorksu, který přivedl 3D CAD do Windows.

SpaceClaim Engineer je v posledních letech propagován jako CAD vhodný pro přípravu modelů ke 3D tisku. Zdroj: SpaceClaim Corp.
SpaceClaim Engineer je v posledních letech propagován také jako CAD vhodný pro přípravu modelů ke 3D tisku. Zdroj: SpaceClaim Corp.

Software, který v posledních letech nese název SpaceClaim Engineer, si v průběhu času oblíbili výrobci simulačních aplikací pro jeho flexibilitu při dodatečných úpravách 3D geometrie. V licenci ho spolu se svým CAE řešením prodával také Ansys, jeden z lídrů na trhu se simulačním softwarem. Ten se nakonec rozhodl celou SpaceClaim Corporation koupit a zařadit ji tak do svého portfolia vedle mnoha dalších společností, získaných akvizicemi v uplynulých letech.

Ansysu se po obchodní stránce daří nadmíru dobře a na rozdíl od mnoha dodavatelů CAD softwaru v jeho výsledcích není patrný dopad ekonomické recese. Jeho tržby od roku 2008 rychlým tempem rostou, takže se opakovaně dočkáváme ohlašování dalších a dalších „rekordních výsledků“. Zatímco v roce 2008 firma vydělala 493 milionů dolarů, vloni to bylo už víc než 861 milionů.

Ukázka vizualizované simulace v systému Ansys Fluent. Zdroj: Ansys
Ukázka vizualizované simulace v systému Ansys Fluent. Zdroj: Ansys

Zatímco firmy jako Autodesk, Dassault Systèmes, Siemens nebo PTC postupně přidávají simulační funkce nebo celé CAE aplikace ke svým CAD systémům, Ansys jim nyní vykročil naproti přesně z opačné strany, když svůj velmi sofistikovaný CAE systém doplnil o CAD. Přístup, označovaný jako „vývoj výrobků řízený simulacemi“, v angličtině Simulation Driven Product Development, je pro všechny tyto softwarové dodavatele trendem, ve kterém se jejich obchodní praktiky potkávají.

Komentáře