Doprovodný veletrh uspořádaný během konference SolidWorks World 2012 v San Diegu tradičně upozornil na pokrok v technologiích 3D tisku. Vedle zavedených výrobců tentokrát vynikala dosud neznámá firma Delta Micro Factory Corporation s velmi levným replikačním zařízením Up!

O tom, že se z 3D tisku stane komodita dostupná i pro malé firmy či jednotlivce, se hovoří již spoustu let. Posun kupředu v tomto směru naznačila tiskárna Solido SD300 Pro, představená právě na konferenci SolidWorks World před dvěma roky.

Letošní ročník nabídl stroj ještě levnější, a tedy i dostupnější širokým masám. Je jím 3D tiskárna s předlouhým názvem Personal Portable 3D Printer (zkráceně PP3DP), částečně připomínající opensourcový MakerBot.

3D tiskárna PP3DP nezatíží ruce ani kapsu
(foto: www.pp3dp.com)

Jak můžete vidět na doprovodném videu, zařízení k tisku využívá termoplastický kopolymer ABS nebo přírodní polymer PLA ve formě plastových drátů navinutých na cívku, z nichž se tavením vrstvu po vrstvě nanáší prostorový „výtisk“, jehož zdrojem mohou být data z CAD systému nebo 3D modeláře.

PP3DP je velmi malá a lehká – s rozměry 245 × 260 × 350 mm a hmotností pod pět kilogramů ji lze snadno přenést kamkoliv je třeba, což boří dosud nepřekonané dogma, kdy data musela vždy směrem k tiskárně a ne naopak, jako v tomto případě.

Výtisky dosahují přesnosti 0,2 mm a 30% pevnosti ve srovnání s plastovými výrobky vytvářenými vstřikováním. V rámci konference SolidWorks World 2012 byla tiskárna nabízena za 1 499 dolarů a tato cena na webu výrobce setrvává i po jejím skončení. Draze nevyjde ani tiskové médium – náklady na vytištění krychlového centimetru se pohybují v rozmezí 0,02 až 0,05 dolaru.

httpv://www.youtube.com/watch?v=C_rrV9pM16M

5 Comments

Komentáře