Společnost známá výrobou CD, DVD, Blu-ray a flash pamětí pro počítače a tiskárny se mimo jiné věnuje vývoji a výrobě filamentů do 3D tiskáren. S ohledem na moderní trendy související se zvyšováním kvality životního prostředí vyvinula společnost Verbatim tiskovou strunu Durabio. Dostupnost materiálu ve formě struny usnadní kreativní myšlení konstruktérů při vývoji nových funkčních prototypů pomocí stejného materiálu, který bude použitý při sériové výrobě.

Technický materiál, jehož základem je bio složka, vyvinula mateřská firma Mitsubishi Chemical. Nový materiál kombinuje vlastnosti polykarbonátu a polymethakrylátu. Výsledkem je filament s vynikajícími optickými a mechanickými vlastnostmi, vysokou odolností proti teplu a otěruvzdorností. Materiál má vynikající přenos světla, odolnost proti ultrafialovému záření a dostupný bude ve třech barevných variantách. První z nich je neutrální transparentní, druhou je lesklá klavírní černá, kterou doplní bílé provedení.

Původním záměrem společnosti bylo vyvinout materiál nahrazující sklo, který se již ujal v automobilovém průmyslu a při výrobě monolitních mobilních telefonů, a to zejména pro části, jako jsou dotykové obrazovky, konzole a palubní desky nebo vnější mřížky chladičů. Velkým přínosem při vývoji materiálu byla eliminace bisfenolu typu A, který se používá jako monomer při výrobě polykarbonátů. Dlouhodobé testy prokázaly, že zaměstnancům továren, kteří přicházejí s bisfenolem do styku, způsobuje zdravotní problémy. Hlavním monomerem Durabia je odvozenina z glukózy Issorbid, což má příznivý vliv na životní prostředí.

Materiál s podobnými vlastnostmi jako má Durabio, používala společnost Sharp na dotykové obrazovce chytrého telefonu Aquos Crystal 2

Materiál ve větším množství bude dostupný od ledna 2019. Pokud se chystáte na výstavu Formnext, která probíhá od 13. do 16. listopadu 2018 ve Frankfurtu nad Mohanem, můžete si z expozice společnosti Vebratim odnést vzorek. Další materiály, které Verbatim představí v dohledné době, jsou PET-G a vysokorychlostní PLA.

Zdroj: Verbatim

Komentáře